Materiał Partnera Jaki materiał na parapety jest najlepszą alternatywą dla drewna?

Jaki materiał na parapety jest najlepszą alternatywą dla drewna?

Przy budowie domu poza wyborem stolarki okiennej i drzwiowej, ważnym wyborem jest zdecydowanie, z jakiego materiału mają być wykonane parapety w naszym domu. Dawniej królowały parapety z drewna bądź tworzyw sztucznych, obecnie coraz częściej decydujemy się na parapety z kamienia naturalnego. Zobaczmy, dlaczego, tak chętnie wybieranym jest w pracach wykończeniowych parapet z kamienia?

Kamień naturalny zyskuje na coraz większej popularności wykorzystania w wykończeniówce zarówno elementów wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Dzieje się tak, ze względu na duże walory estetyczne oraz doskonałe komponowanie się z innymi materiałami wykończeniowymi, jak drewno, czy tworzywa sztuczne i metal.

Różnorodność wybarwień, szerokie możliwości wykończenia struktury zewnętrznej kamienia sprawiają, że sprawdza się niemalże w każdym stylu, rodzaju aranżacji w naszym domu.

Dlaczego montuje się w domach parapety z kamienia?

Parapety z kamienia mogą być:

  • Zewnętrzne – wybierane w celu ochrony ścian pod oknem przed nadmiernym zawilgoceniem z wód opadowych oraz olbrzymią odporność na warunki atmosferyczne (duże nasłonecznienie, mróz, kwaśne deszcze). Pod tym kątem warto wybrać parapety z granitu,

  • Wewnętrzne – pełniące nie tylko funkcję dekoracyjną, ale również chroniącą wnękę okienną przed uszkodzeniem. Często w aranżacji wnętrz wybierane są szerokie parapety marmurowe bądź granitowe, aby jednocześnie spełniały funkcję półki, ekspozycji kwiatów doniczkowych. 

Z jakiego kamienia najlepiej wykonać parapet?

Decydując się na parapet kamienny, dobrze jest sprawdzić ofertę kilku zakładów kamieniarskich i wybrać ofertę tego, który dysponuje różnym rodzajem kamienia naturalnego do prac wykończeniowych. Przykładem takiego miejsca jest, chociażby zakład Sebastian Zając Kamieniarstwo. Do godnych polecenia parapetów, dobieranych indywidualnie pod oczekiwania klienta i miejsce montażu można zaliczyć:

  • Parapety marmurowe (parapety wewnętrzne),

  • Parapety z granitu (parapety wewnętrzne i zewnętrzne),

  • Parapety z konglomeratu kwarcytowego (parapety wewnętrzne),

  • Parapety z piaskowca (parapety zewnętrzne i parapety wewnętrzne),

  • Parapety z trawertynu (parapety wewnętrzne),

Uniwersalnym do wykorzystania zarówno na zewnątrz, jak i w środku domu będą parapety z granitu. Cechą charakterystyczną tej skały magmowej pochodzenia głębinowego jest ziarnista tekstura, w której widoczne są poszczególne minerały. Granit występuje w przeróżnych barwach i odcieniach. Mamy zarówno różne odcienie szarości (od jasnego po ciemny grafit), brązu, rudości, jak również granit zielony, czy granit w odcieniach niebieskiego, granatu.

Biorąc pod uwagę bogatą kolorystkę, parapety z granitu nadają wnętrzom elegancji, wytworności a przy tym są niezwykle trwałe, odporne na zarysowania i co najważniejsze łatwe w utrzymaniu czystości.

Podziel się