Artykuł sponsorowany Jaki blat kuchenny z kamienia wybrać?

Jaki blat kuchenny z kamienia wybrać?

Eleganckie blaty w kuchni podnoszą prestiż naszego mieszkania, wzbudzają zachwyt i są synonimem luksusu. To bardzo charakterystyczny element kuchni. Nadaje mu ostateczny wystrój i styl. Blat kuchenny z kamienia naturalnego nawet po długim użytkowaniu nie tracą swoich walorów estetycznych. Sprawdzi się zarówno w nowoczesnych, jak i również bardziej tradycyjnych kuchniach. Na co zwrócić uwagę przy wyborze blatu kuchennego z kamienia?

Jaki kamień nadaje się na blat kuchenny?

Blaty z kamienia naturalnego mają sporo zalet, ale nie każdy nadaje się do użytkowania w kuchni. Pod uwagę należy brać nie tylko jego wygląd, ale także względy praktyczne. Idealny blat kuchenny z kamienia powinien być odporny na wysokie temperatury, ścieranie, zaplamienia w trakcie gotowania i sprzątania, a także wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Są również niepalne i odporne na wilgoć, a jeśli się zniszczy, można go z łatwością odnowić. Najczęściej wybiera się blaty granitowe lub z marmuru. Pierwszy z nich ma dość wysoką cenę, jednak najczęściej wybierany, ponieważ po prostu najlepiej się sprawdza w jako blat kuchenny. Jest odporny na uderzenia, działanie wody, wysoką temperaturę, działanie środków spożywczych i chemikaliów. Marmur natomiast należy dodatkowo zaimpregnować specjalnymi preparatami, gdyż jest podatny na zaplamienia – pod wpływem soku z cytryny lub octu może się przebarwić.

Blat kuchenny granitowy – zalety i wady

Blaty kuchenne granitowe cieszą się największa popularnością z powodu wielu zalet. Granit jest w stu procentach naturalnym surowcem i nadaje ekskluzywny wygląd kuchni, gdyż są uznawane za luksusowy sposób wykończenia mebli kuchennych. Odnajdują się zarówno w bardziej nowoczesnych, jak i rustykalnych aranżacjach. Blaty kuchenne granitowe ciężko jest zarysować lub spowodować inne uszkodzenia, ponieważ jest odporny na czynniki mechaniczne i należy do bardzo twardych materiałów. Nie chłoną wilgoci i są odporne na wysoką temperaturę. Ulegają bardzo długiemu nagrzewaniu, zatem można stawiać na nie gorące naczynia i garnki. Granit na rynku dostępny jest w szerokiej gamie kolorystycznej, więc nie musimy ograniczać się do jednego koloru. Jest to uzależnione od składu poszczególnych minerałów, jest więc zatem bardzo uniwersalny. Do zalet należy odporność na promienie słoneczne. Nie traci swoich cennych właściwości i nie blaknie po bezpośrednim wystawieniu na działanie promieni UV. Większość gatunków granitu nie jest podatna na zabrudzenia wynikające ze składników spożywczych, bądź stosowania różnych detergentów. Jest zatem odporny na plamy i zabarwienia. Ogromny plus to również możliwość łatwej renowacji, gdy blat ulegnie niewielkiemu uszkodzeniu. Wtedy przyda się kamień szlifierski. Blaty granitowe mają również swoje wady, a największa z nich to bardzo wysoka cena. Wszystko zależy od gatunku i pochodzenie kamienia. Duży wybór znajdziemy u firmy Schmidt Karina Schmidt-Kochanek. Również montaż takiego blatu z kamienia powinni wykonywać doświadczeni specjaliści. Tylko odpowiednimi narzędziami i umiejętnościami przytniemy dobrze blat kuchenny oraz dopasujemy go do naszych mebli. Są również dość ciężkie i wymagają mocniejszych szafek oraz frontów. Nie nadają się tutaj płyty drewnopodobne, gdyż mogą ich nie udźwignąć. Blaty granitowe są chłodne w dotyku. Nie każdej osobie może to odpowiadać. Jednak i tak granitowe blaty kuchenne są bardzo pożądane przez klientów.

Blat marmurowy – czy warto?

Blat marmurowy rzadziej jest wybierany do kuchni, ponieważ posiada kilka wad. Choć ich ogromna zaleta to estetyczny wygląd i przepiękny kolor, jednak sprawia problemy podczas jego użytkowania. Wykazuje bardzo dużą absorpcję cieczy, czyli jest podatny na powstawanie plam i przebarwień. Ma również większą ścieralność niż inne kamienie oraz częściej ulega zarysowaniom czy uszkodzeniom mechanicznym. Te negatywne cechy można zminimalizować, dbając o regularną impregnację, jednak wymaga to dodatkowych kosztów. Wybór należy do klienta i jego wizji aranżacji kuchni.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas