Materiał Partnera Jaki będzie odpowiedni projekt domu dla rodziny z dzieckiem?

Jaki będzie odpowiedni projekt domu dla rodziny z dzieckiem?

Decyzja o budowie domu bardzo często zapada wtedy, kiedy nasza rodzina się powiększa. Kiedy pojawia się nowy członek, potrzebujemy więcej miejsca chociażby na pokój, zabawki i potrzebny sprzęt. Bardzo ważne jest jednak przy budowie, aby wybrać odpowiedni projekt domu. Dowiedz się, jaki będzie odpowiedni dla rodziny z dzieckiem.

Działka

Punktem wyjścia przy wyborze projektu jest działka, jej położenie, otoczenie, wielkość, kształt. Jeśli chcemy mieć trochę miejsca na ogródek, altanę, może nawet basen - powinniśmy patrzeć na te większe działki. Ważne także jest uformowanie terenu, nie chcemy przecież aby dom stał krzywo.

Instalacje wewnętrzne

Bardzo duże znaczenie ma wielkość kotłowni oraz rodzaj paliwa. Są to decyzje, które wpływają zarówno na nasz komfort mieszkania, ale także koszty jego utrzymania. Jeśli chcemy zaoszczędzić, powinniśmy zwrócić uwagę na alternatywne źródła energii. Wykonanie projektów instalacji wewnętrznych powinniśmy zlecić profesjonalnej firmie, np. Anna Boruta Abrojekt, której specjalizacją są różnego rodzaju projekty sieci i przyłączy gazowych, kanalizacyjnych, wentylacji i wiele innych, a w razie czego służą również doradztwem w tych kwestiach.

Układ funkcjonalny

Należy zastanowić się, czy wolimy dom parterowy czy z użytkowym poddaszem, plan otwarty czy zamknięte pomieszczenia. Dom parterowy jest wygodny, idealny dla rodziny z dzieckiem. Potrzebuje jednak większej działki niż ten, który posiada użytkowe poddasze o zbliżonej powierzchni. Rezygnując z domu parterowego, możemy zdecydować się na dom piętrowy który przewiduje osobny pokój lub wydzielony kompleks z przedsionkiem oraz łazienką, zapewniający wygodę oraz prywatność. Układ, w którym kuchnia, jadalnia oraz pokój dzienny, a nawet hol ze schodami, tworzy jedną całość stał się właściwie obowiązujący. Jednak jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do osobnych, zamykanych pomieszczeń - śmiało możemy też na takie się zdecydować. Warto również zastanowić się nad piwnicą, bez której niektórzy nie wyobrażają sobie domu. Może to być pełne podpiwniczenie bądź częściowe.

Wielkość domu

Oczywiście powinniśmy zastanowić się także nad wielkością domu, ilością pomieszczeń i tak dalej. Musimy spojrzeć w przyszłość, czy planujemy kolejne dzieci czy nie. To jest naprawdę ważne, bo gdy zbudujemy dom, niespodziewanie przyjdzie na świat kolejne dziecko - wtedy możemy mieć spory problem. Jeśli jesteśmy młodzi mamy taką możliwość, warto wybudować jeden “wolny” pokój na wypadek gdyby nasze plany się pozmieniały.

Opracowanie:

Anna Boruta Abprojekt

Drwinia 226

Podziel się