Artykuł sponsorowany Jaką stal wybrać na budowę?

Jaką stal wybrać na budowę?

Nieodłącznym elementem każdej konstrukcji budowlanej jest stal. To ona wzmacnia fundamenty i stropy. Jest również podstawowym budulcem słupów, płyt oraz belek. Odpowiada więc za wytrzymałość całego budynku. Nie może to być jednak dowolny gatunek stali, a konkretny jej rodzaj, który ma specjalne właściwości. Jaki rodzaj stali przeznaczony jest do budowy? Czym się charakteryzuje?

Jaką stal wykorzystuje się przy budowie budynków?

Sam beton nie jest wystarczająco wytrzymały, aby otrzymać całą konstrukcję. Potrzebny jest do tego „szkielet” w postaci stalowych prętów. Te najczęściej wykonuje się z tzw. stali zbrojeniowej, zwanej także stalą budowlaną, którą oferuje np. hurtownia budowlana Izobud. Tworzywo to świetnie łączy się z betonem, a powstały w ten sposób żelbet, jest naprawdę wytrzymały i odporny na obciążenia, ponieważ zyskuje właściwości obu surowców, które wzajemnie na siebie oddziałują. Stal budowlana jest wykorzystywana zarówno w przemyśle, jak i do budowy domów czy bloków mieszkalnych. To podstawa fundamentów, schodów, stropów, czy kolumn.

Charakterystyka i zalety stali zbrojeniowej

Stal zbrojeniowa charakteryzuje się przede wszystkim tym, że jest uniwersalnym i niesamowicie wytrzymałym surowcem, co zapewnia sprężystość zbrojenia. Do jej zalet należą także właściwości mechaniczne. Stalowe pręty wyróżniają się plastycznością, co znacznie ułatwia i przyspiesza ich obróbkę. Z kolei sprężystość, którą się wykazują, sprawia, że przy ewentualnym przeciążeniu, stal zachowuje nośność. Zaletą stali budowlanej (a przynajmniej większości jej rodzajów) jest również odporność na korozję, a także niskie i wysokie temperatury.

Rodzaje stali zbrojeniowej

Stal zbrojeniowa dzieli się na kilka gatunków, a każdy z nich ma inne zastosowanie. Najmniejszą wytrzymałość wykazuje klasa A-0, wykorzystywana do elementów pomocniczych zbrojenia. Są to pręty gładkie, podobnie jak te klasy A-I. Odróżnimy je od siebie tym, że te drugie mają na czerwono pomalowane końce. Używa się ich do wzmacniania pomocniczych elementów budowlanych. Do zbrojeń nośnych wykorzystuje się już pręty żebrowane klasy A-II, natomiast do zbrojeń głównych A-III. Ostatnia klasa, czyli A-IIIN to najbardziej wytrzymały rodzaj stali zbrojeniowej, który stosuje się w konstrukcjach  jako zbrojenie nośne podłużne.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas