
Jaką rurę dobrać do doprowadzania powietrza do kominka?
Budowa i remontAby kominek funkcjonował ekonomicznie i bezpiecznie, jest konieczne doprowadzenie powietrza do paleniska. Bez niego dym może przedostawać się do pomieszczenia, powodując poważne zagrożenie zatruciem tlenkiem węgla. Ponadto brak odpowiedniej podaży tlenu powoduje problemy z procesem spalania, a wykorzystywanie do niego ogrzanego powierza z pomieszczeń, jest nieekonomiczne. W takim razie, jaką rurę dobrać do doprowadzenia powietrza do kominka?
Ile powietrza potrzebuje kominek?
Przyjmuje się, że kominki zamknięte potrzebują 100-150 m3 powietrza na godzinę, na każdy 1 kW nominalnej mocy cieplnej. Kominek otwarty zużywa 300-400 m3 na godzinę, więc ponad dwukrotnie więcej. Warto zaznaczyć, że w pomieszczeniach średniej wielkości często nie ma wystarczającej ilości powietrza, żeby zaspokoić takie zapotrzebowanie. Dlatego też doprowadza się je z zewnątrz odpowiednimi rurami.
Jak doprowadzić powietrze do kominka?
Przewód powietrzny do kominka najlepiej wykonać na etapie robienia fundamentu. Zaleca się osadzenie go w cokole domu i osłonięcie wlotu kratką przed dostawaniem się śniegu, liści czy gryzoni. Jeśli jednak nie uda się wykonać przewodu na tym etapie, można to zrobić później, podczas wykańczania domu. Trzeba wtedy wykuć w ścianie zewnętrznej otwór na rurę, która będzie zaopatrywała kominek w powietrze. Najlepiej wybrać miejsce jak najbliżej niego. Potem przewód prowadzi się na wylewce podłogowej lub podłodze, jeśli już jest zrobiona. Rurę należy zaizolować wełną mineralną i obudować deskami albo płytami gips-kartonowymi.
Jaką rurę dobrać?
Rura doprowadzająca powietrze do kominka powinna mieć średnicę minimum 110 mm. Ponieważ jednak położony w podłodze przewód tej wielkości stanowiłby spory mostek termiczny, praktyczne może się okazać położenie plastikowych rur wentylacyjnych o prostokątnym przekroju. Łatwiej przykryć je od góry styropianem, niwelując w ten sposób miejsce wyziębienia.
Powietrze do kominka doprowadza się głównie rurami wykonanymi z:
- blachy ocynkowanej,
- aluminium,
- PCV.
Aby odpowiednio dobrać rurę doprowadzającą powietrze do kominka, trzeba wziąć pod uwagę jego wielkość i jego zapotrzebowanie na ilość powietrza. Warto doradzić się w tej sprawie już podczas zakupu wkładu kominowego. Specjaliści ze sklepów takich jak Tanie Kominy, chętnie podpowiadają najkorzystniejsze rozwiązania.
Zasady podłączania urządzeń, które w procesie spalania pobierają powietrze, zostały określone w Polskim Prawie Budowlanym w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dn. 12 kwietnia 2002 r.