Artykuł sponsorowany Jaką metodą ocieplać poddasze?

Jaką metodą ocieplać poddasze?

Z biegiem czasu dom może przestać zaspokajać potrzeby domowników w zakresie przestrzeni czy sposobu urządzenia pomieszczeń. W wielu przypadkach, gdy brakuje nam miejsca, decydujemy się na adaptację poddasza, które zazwyczaj pełni funkcję schowka na stare, nieużywane sprzęty. Odpowiednio wyremontowany może jednak stanowić wygodne biuro, pokój dziecięcy czy gościnny.

Prawidłowe ocieplenie poddasza

Adaptacja przestrzeni poddasza nie będzie możliwa bez jego wcześniejszego ocieplenia. Możemy zrobić to na dwa sposoby: nakrokwiowo, czyli od zewnątrz, oraz międzykrokwiowo – od wewnątrz. Pierwszy z nich możemy wybrać jedynie, gdy decydujemy się na wymianę pokrycia dachowego. Polega on na mocowaniu płyt z polistyrenu ekstrudowanego, styropianu lub piany poliuretanowej do krokwi. Możemy też ułożyć izolację na sztywnym poszyciu. W takim przypadku kontrłaty przytwierdza się do krokwi przez ocieplenie. Zaletami tej metody są zachowanie wysokości pomieszczeń na poddaszu oraz eliminacja mostków termicznych. Zwiększa się jednak grubość połaci dachowych.

Od wewnątrz natomiast materiał termoizolacyjny znajduje się między krokwiami i pod nimi tak, by je osłonić. Prace przeprowadza się już po ułożeniu pokrycia i dlatego ten sposób ocieplania poddaszy wybiera się najczęściej. W większości domów bowiem jego stan jest na tyle dobry, że nie ma konieczności wymiany. Z perspektywy trudności realizacji to rozwiązanie niesie ze sobą wiele korzyści. Również stosowane materiały wykazują świetne parametry. Nie można jednak zignorować ryzyka wystąpienia mostków cieplnych. Zapobiegniemy im, wykorzystując odpowiednio elastyczny materiał, który będzie szczelnie przylegał do połaci od wewnątrz.

Materiały izolacyjne na poddasze

Spośród trzech powszechnie używanych do ocieplania domów od wewnątrz dwa mogą być użyte na poddaszu użytkowym. Mowa o wełnie mineralnej oraz piance poliuretanowej. Oba wykazują doskonałe parametry termoizolacyjne, ale warto porównać je między sobą przed dokonaniem wyboru. Nie poleca się natomiast styropianu, a to ze względu na ryzyko pojawienia się szpar między płytami a krokwiami.

Piankę poliuretanową nanosi się metodą natryskową. Oznacza to użycie specjalistycznego sprzętu, jakim dysponują firmy remontowe, w tym firma Miron-Lux. Za zastosowaniem tej technologii przemawiają doskonałe właściwości izolacyjne oraz przeciwwilgociowe, a także odporność na rozwój grzybów czy pleśni. Niewątpliwym plusem jest także wysokie tempo prowadzenia prac. Dużą popularnością, ze względu na niższą cenę, cieszy się wełna mineralna. Dobra izolacja cieplna, niepalność i szczelne wypełnienie przestrzeni to jej główne atuty. Należy jednak pamiętać, że dla uzyskania optymalnych warunków konieczne jest ułożenie przynajmniej dwóch warstw materiału.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas