Materiał Partnera Jak znaleźć dobrego dekarza?

Jak znaleźć dobrego dekarza?

Każdy kto buduje lub remontuje dom, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że wybór materiałów i technologii wykonania robót budowlanych to jeszcze nie wszystko. Bardzo wiele zależy od tego, jakiego wykonawcę znajdziemy, a im bardziej skomplikowane roboty budowlane, tym więcej czasu i uwagi warto poświęcić na znalezienie dobrego fachowca. Dach domu, zarówno więźba, jak i pokrycie dachowe, stanowią nie lada wyzwanie, dobrze zatem poznać kompetencje.

Doświadczenie i praktyka dekarska są bezcenne

O co warto zapytać dekarza, którego rozważamy, jako wykonawcę pokrycia dachowego naszego domu? Dobrze na przykład dowiedzieć się, od jak dawna dana osoba zajmuje się układaniem pokryć dachowych, jak wiele dachów przez nią wykonanych stoi oraz w jakich pokryciach ma doświadczenie. Wiedza teoretyczna to zaledwie podstawa. Dyplomy czeladnika, czy mistrzowski, to dokument, aczkolwiek potwierdza on zdobycie doświadczenia na budowie. Bo najważniejsze jest właśnie to doświadczenie, obycie i wiedza praktyczna, a te przychodzą z czasem i tylko lata spędzone na wykonywaniu dachów pozwolą dekarzowi zdobyć niezbędne umiejętności, które potem wykorzystuje do wykonywania dachów zarówno niezawodnych, ale także atrakcyjnych wizualnie. Posiadane przez dekarza dyplomy można sprawdzić w księgach Izby Rzemieślniczej. Są też inne dokumenty, na które można zwrócić uwagę, a należą do nich zdobyte certyfikaty, wyróżnienia i nagrody. Odbyte kursy to cenna wiedza, którą dekarz później wykorzystuje przy budowie dachu, zaś sukcesy świadczą o zaangażowaniu i rozwoju zawodowym. Ale najlepszą metodą weryfikacji umiejętności dekarza, jest obejrzenie wykonanych przez niego realizacji. Pozwala to nie tylko na zapoznanie się z kunsztem technicznym fachowca, ale także z formą dachów, w jakiej się on specjalizuje. Można w tym celu poprosić dekarza o zdjęcia wykonanych prac, ale lepiej jest umówić się z inwestorami, u których dana ekipa dekarska wykonywała pokrycie dachu. Taka rozmowa pozwoli nam poznać zarówno jakość wykonawstwa, jak i sposób współpracy pomiędzy dekarzem a inwestorem.

Ubezpieczenie i umowa z dekarzem

Ze spraw czysto praktycznych potrzebnych przy układaniu pokrycia dachowego, przydaje się wiedza, czy firma dekarska posiada ubezpieczenie. Ubezpieczyciele szczególnie wnikliwie analizują ryzyko jakie ponoszą, poprzez weryfikację kompetencji fachowca oraz jakości świadczonych przez niego usług. Posiadanie ubezpieczenia przez dekarza jest dla inwestora gwarancją pokrycia ewentualnych roszczeń związanych z nieprawidłowym wykonaniem dachu. Firma dekarska Les-Bud Leśniewski M. zawsze zawiera z inwestorami umowy pisemne, co dobrze świadczy o jej profesjonalizmie. Umowa taka powinna zawierać całkowity koszt usługi oraz pełen zakres prac budowlanych.

Podziel się