Materiał Partnera Jak zbudowane są kable światłowodowe i gdzie znajdują zastosowanie?

Jak zbudowane są kable światłowodowe i gdzie znajdują zastosowanie?

Światłowód jest nowoczesnym rozwiązaniem, które znajduje szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach. Dzięki niemu odbiorcy korzystają z szybkiej i sprawnej transmisji danych, która była nieosiągalna na dotychczasowych, tradycyjnych łączach. Dociera on do coraz szerszej grupy odbiorców, którzy dostrzegają korzyści z jego zainstalowania. Sprawdź, z czego składa się światłowód i gdzie najczęściej jest stosowany!

Budowa światłowodu

Kabel światłowodu jest zbudowany z nawet kilkudziesięciu włókien. Można je podzielić na konkretne rodzaje oraz klasy. Każde włókno obejmuje:

  • Rdzeń – zasadniczy element światłowodu. W nim dochodzi do rozchodzenia się sygnału świetlnego,
  • płaszcz – cechuje się niższym współczynnikiem załamania światła od rdzenia. Pozwala to na zatrzymanie sygnału świetlnego w rdzeniu,
  • bufor – chroni płaszcz i rdzeń przed uszkodzeniami mechanicznymi, szkodnikami oraz warunkami atmosferycznymi,
  • elementy wzmacniające,
  • wypełnienia chroniące przed płynami,
  • kable nośne.

Kable światłowodowe dostępne na rynku cechują się znacznym zróżnicowaniem. Warto poznać ich zastosowanie z uwagi na konstrukcję, by optymalnie dopasować przewód do swoich potrzeb.

Zastosowanie światłowodu

Zastosowanie kabli światłowodowych jest bardzo szerokie. Są montowane w okablowaniu kampusowym i pionowym, w miejscach, gdzie wymagana jest znaczna przepustowość przy relatywnie niskiej ilości okablowania z powodów funkcjonalnych bądź środowiskowych.

Kabel o konstrukcji tzw. ścisłej tuby jest łatwiejszy w montażu i prowadzeniu go wewnątrz budynków. Jak jednak podkreślają specjaliści firmy Algra-Król, nie jest on odporny na wodę, długie oddziaływanie promieni słonecznych oraz szkodniki. Sprawdza się zatem głównie w instalacjach w budynkach.

Kable światłowodowe wewnętrzne dzieli się na dwa typy:

  • Kable dystrybucyjne – składają się z mniejszych podjednostek, nazywanych tubami, które są układane według wspólnego rdzenia. Cechują się znacznym upakowaniem włókien, są stosowane w okablowaniu pionowym,
  • kable typu break out – cechują się mniejszym upakowaniem włókien oraz większą elastycznością. Są stosowane w okablowaniu poziomym.

Kable światłowodowe zewnętrzne są odporne na warunki zewnętrzne. Z tego powodu cechują się luźniejszą konstrukcją, większą izolacją i wypełnieniem, a także przestrzenią wypełnioną żelem bądź przędzą pochłaniającą wodę. Znajduje zastosowanie w instalacjach oświetleniowych i internetowych, jest także wykorzystywany w czujnikach i wziernikach.

Dobór odpowiednich kabli światłowodowych warto skonsultować z ekspertami.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas