Artykuł sponsorowany Jak zbudowane są instalacje odgromowe?

Jak zbudowane są instalacje odgromowe?

Pioruny to niszczycielski żywioł, którego lęka się każdy. Powodują pożary, ogromne zniszczenia oraz śmierć żywych organizmów. Nic dziwnego, że staramy się przed nimi chronić – w czasie burzy z piorunami nie rozmawiamy przez telefon, nie chowamy się pod drzewa, a na dachach montujemy instalacje piorunochronne. Zobacz, jakim firmom warto zlecić ich zaprojektowanie oraz montaż na dużych obiektach przemysłowych, instytucjach oraz inwestycjach budowlanych.

Działanie instalacji odgromowej

Ostro zakończone elementy przewodzące, a w szczególności elementy dachu wykonane z metalu lub ściany, które wystają poza jednolity zarys budynku, mogą stać się źródłem naturalnych wyładowań elektrycznych w zjonizowanym powietrzu. Instalacje odgromowe montowane na obiektach chronią budynki mieszkalne oraz ich mieszkańców przed pożarami i porażeniami spowodowanymi uderzeniem piorunów.

Funkcją instalacji piorunochronnej jest przejmowanie prądu piorunowego poprzez układ zwodów, odprowadzenie go do ziemi, a następnie rozproszenie go za pomocą układu uziomowego. Dobrze zaprojektowane instalacje odgromowe spełniają swoje zadanie bez szkody dla chronionego obiektu i w bezpieczny sposób dla przebywających wewnątrz budynku osób. Z tego względu tak ważne jest, by wykonanie instalacji zlecić profesjonalistom, na przekład firmie elektrycznej Przedsiębiorstwo Usługowe Prebud-Elt Sp. z o.o. Sp. k., która posiada wieloletnie doświadczenie w projektowaniu i montażu instalacji odgromowych dla dużych inwestycji budowlanych, instytucji i obiektów przemysłowych.

Budowa instalacji odgromowych

Instalacje odgromowe zbudowane są ze zwodów naturalnych lub w przypadku ich braku – zwodów sztucznych poziomych lub pionowych. W przypadku powstania wyładowania piorunowego ich funkcją jest jak przejęcie wyładowania i jak najszybsze zwiedzenie go ku gruntowi za pomocą przewodów.

W budowie instalacji piorunochronnej wyróżniamy dwa rodzaje przewodów:

  • przewody odprowadzające, łączące zwody z przewodami uziemiającymi,
  • przewody uziemiające, łączące przewody odprowadzające z uziomem.

Ważnym elementem instalacji są także zaciski probiercze. To one stanowią rozłączane połączenia śrubowe między przewodem odprowadzającym i przewodem uziemiającym. Zaciski probiercze umożliwiają pomiar rezystancji uziomu oraz sprawdzenie ciągłości galwanicznej części nadziemnej instalacji odgromowej.

Ostatnim już elementem instalacji odgromowych jest uziom - element odprowadzający ładunek elektryczny do metalowych części instalacji, które umieszczone są w gruncie, gdzie następnie ładunek zostaje rozproszony.

Do budowy zwodów oraz przewodów wykorzystuje się wszelkie elementy metalowe wystające poza dach, będące częścią dachu lub metalowe pokrycia ścian, natomiast uziomem są metalowe części podziemne, nieizolowane żelbetowe fundamenty lub metalowe rurociągi wodne.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas