Materiał Partnera Jak zaoszczędzić dzięki wodzie deszczowej?

Jak zaoszczędzić dzięki wodzie deszczowej?

Klimat z roku na rok drastycznie się zmienia, przez co coraz częściej mierzymy się z problemem suszy. Oprócz tego koszty oczyszczania wody z sieci wodociągowej sprawiają, że wzrastają rachunki. Jednak to wcale nie oznacza, że musimy ponosić ogromne koszty związane ze zużyciem wody. Specjalne instalacje zagospodarowania wody deszczowej to prosty sposób nie tylko na zaoszczędzenie, ale też zadbanie o środowisko.

Dlaczego warto gromadzić deszczówkę?

Tak naprawdę zaledwie kilka procent wody, którą używamy w ciągu całego dnia, musi być oczyszczoną wodą pitną z wodociągu. Natomiast do wykonywania pozostałych czynności, zupełnie wystarczająca będzie woda deszczowa. Dzięki temu, że pochodzi ona ze źródła naturalnego, jest pozbawiona szkodliwych substancji chemicznych, nie zawiera kamienia i jest kwaśna. To sprawia, że doskonale sprawdzi się m.in. do podlewania ogrodu oraz roślin domowych, do mycia samochodu, wszelkich sprzętów, urządzeń i narzędzi, czy spłukiwania toalety. Deszczówka nie pozostawi smug ani zacieków na umytych oknach oraz podłogach, natomiast użyta do prania zapewni lepsze działanie detergentów, a także pozwoli uniknąć sztywności ubrań, będącej skutkiem twardej wody.

Jak działają instalacje wody deszczowej?

Podstawą takiej instalacji, którą na terenie województwa podkarpackiego wykona dla nas firma Buczek Dariusz FHU Instalacje wod- kan, c.o., jest oczywiście zbiornik na deszczówkę. Tutaj, w zależności od zapotrzebowania danego domostwa, wybrać można zbiorniki naziemne, bezpośrednio podłączane do systemu rynnowego lub zbiorniki podziemne, które są znacznie praktyczniejsze, gdyż mogą być większe i nie zajmują nam miejsca na podwórku. Warto też podkreślić, że takie zbiorniki ze względu na swoją specyfikę na długo zachowują wodę świeżą, chroniąc ją przed gniciem. Deszczówka zazwyczaj przechwytywana jest z dachów, balkonów i tarasów. Aby uniknąć ewentualnych zanieczyszczeń w postaci liści czy piasku najlepiej zamontować dodatkowy filtr. Całą instalację dopełnia system odpowiedzialny za pompowanie wody.

Korzyści systemu gromadzenia deszczówki

Jak widać, instalacja wody deszczowej zamontowana przez profesjonalistów jest bardzo prosta i szybka w wykonaniu. Jednak co najważniejsze, takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić nawet 50% wody wodociągowej oraz zwiększa naszą niezależność od zewnętrznego dostawcy. Natomiast w razie awarii sieci, daje nam zabezpieczenie w postaci rezerw wody. Dla niektórych bardzo ważnym aspektem jest fakt, że jest to inwestycja ekologiczna. Z kolei dzięki temu możliwe jest otrzymanie dofinansowania na jej zrealizowanie.

Opracowanie:

Podziel się