Materiał Partnera Jak założyć oczko wodne w ogrodzie?

Jak założyć oczko wodne w ogrodzie?

Budowa oczka wodnego w przydomowym ogródku jest nie tylko związana z chęcią poprawy walorów estetycznych tego miejsca, ale również z pewnymi sprawami, których nie da się uniknąć w tym kontekście. Jeżeli zależy nam na naprawdę wysokiej jakości akwenie wodnym, które przyciągnie do siebie wiele okazów zwierząt, to warto zadbać w tym kontekście o nawet najdrobniejszy szczegół. Podpowiadamy, w jaki sposób założyć oczko wodne w ogrodzie.

Zaplanuj miejsce i wykonaj wykop

Planując założenie oczka wodnego w naszym przydomowym ogródku, musimy przede wszystkim w bardzo precyzyjny sposób zaplanować jego dokładne umiejscowienie. Jest to bardzo ważne ze względu na to, że powinno ono znajdować się w takim miejscu, aby nie utrudniać w żaden sposób poruszania się po terenie ogrodu, jak również sprawić, by umożliwiona nam była pełna swoboda ruchów przy przeprowadzaniu prac ziemnych. W kontekście prac ziemnych zwłaszcza w przypadku planów budowy dużego oczka wodnego (z ewentualnymi kanałami wodnymi) warto skorzystać z usług Zbigniewa Mowińskiego, który wykona dla nas bardzo dokładne wykopy przy pomocy koparko-ładowarki.

Przygotuj podłoże i zasadź roślinność

Kiedy mamy już odpowiedniej jakości wykop pod oczko wodne, powinniśmy zająć się kolejnymi etapami prac związanych z jego budową, czyli między innymi utwardzeniem dna akwenu, aby woda nie wsiąkała do warstw gruntu. Po wykonaniu tej czynności należy zadbać również o odpowiednie zabezpieczenie. Można to zrobić przy pomocy geowłókniny, którą układa się tuż pod warstwą wysokiej jakości folii PCV. Kiedy wszystkie prace związane z zabezpieczaniem oczka wodnego mamy zakończone, możemy przejść do kolejnego etapu jakim jest sadzenie roślinności, która upiększy naszą konstrukcję. Warto zadbać w tej kwestii o wybór roślin, które bardzo dobrze czują się w danym miejscu.

Tak naprawdę dobór roślinności powinien zależeć od głębokości, na jakiej się znajdą. W strefie błotnej idealnie rozwijać się będą na przykład krwawnica lub kaczeńce, w strefie wody głębokiej lilie wodne, zaś w przypadku wody płytkiej powinniśmy zwrócić uwagę między innymi na grzybieńczyki wodne lub pałki. Istnieją jeszcze dwie strefy oczka wodnego, w których możemy zasadzić rośliny i są to warstwa powierzchniowa, gdzie mogą znaleźć się na przykład pływające hiacynty lub osoka aloesowata, zaś w strefie nadbrzeżnej możemy postawić np. na miskanty chińskie, języczkę pomarańczową lub kosaciec syberyjski.

Zalety posiadania oczka wodnego w ogrodzie

Oczko wodne w ogrodzie daje nam możliwość nieco większego obcowania z naturą, ponieważ mogą tutaj trafić różnego rodzaju zwierzęta (możemy w nim umieścić na przykład ciekawie prezentujące się rybki) oraz pięknie wyglądające owady takie jak chociażby różnokolorowe ważki czy motyle. Często wokół oczek wodnych spotkać możemy również dziko żyjące kaczki oraz przede wszystkim żaby. Jest to również niejako nasza strefa relaksacyjna, ponieważ wszyscy chyba najlepiej wypoczywamy w otoczeniu natury oraz spokojnej wody. Dzięki oczku wodnemu możemy również w bardzo ciekawy sposób upiększyć nasz ogródek, ustawiając w nim różnego typu kamienie naturalne (np. w formie górskiego wystroju).

Opracowanie:

Zbigniew Mowiński Usługi Koparko-Ładowarką

Brzozie Lubawskie 104

  • tel. 790 263 624

Podziel się