Artykuł sponsorowany Jak zakładana jest instalacja hydrauliczna w domu?

Jak zakładana jest instalacja hydrauliczna w domu?

O instalacji hydraulicznej należy myśleć od samego początku budowy domu. Wznosząc fundamenty, nie należy pominąć doprowadzania przyłączy i rozprowadzania rur kanalizacyjnych. Pominięcie jakiegokolwiek etapu może inwestora drogo kosztować. Po zrealizowaniu projektu instalacji hydraulicznej konieczne będzie sprawdzenie szczelności całego systemu. Warto wiedzieć, jakie prace wykonuje kolejno hydraulik.

Podłączanie ciepłej i zimnej wody

Przyłącza muszą się znaleźć w każdym pomieszczeniu, które wymaga doprowadzania wody. Ważnym aspektem jest to, jak będzie ona podgrzewana. Indywidualne baterie przy każdym urządzeniu wymagają doprowadzania przyłączy pobocznych do każdego punktu poboru. Powinny one odchodzić od jednego głównego przyłącza. Gdy wodę ogrzewa jeden wspólny dla całej zakładanej instalacji hydraulicznej podgrzewacz, osobne rury prowadzone są dla wody ciepłej i zimnej. Przy czym do miejsca podgrzewania również musi prowadzić przyłącze z zimną wodą. Sposób rozmieszczenia jest zawsze taki sam: woda ciepła ciągnięta jest górnymi rurami, a zimna dolnymi.

Systemy układania instalacji wodociągowej

Generalnie rury instaluje się w domu dwoma sposobami. W przypadku systemu trójnikowego pionowo prowadzona jest jedna główna rura, od której odchodzą szeregowo przyłącza do poszczególnych punktów poboru. Nazwa tego układu wzięła się od trójnika – elementu, który łączy podejścia z głównym przewodem. Rury prowadzone są w bruzdach ściennych i zakrywane tynkiem. Układ rozdzielaczowy działa na nieco innej zasadzie. Tu ważną rolę odgrywa rozdzielacz, do którego prowadzi główne przyłącze, a odprowadza osobne dla każdego punktu poboru przewody. Rury są wtedy umieszczane w podłodze. W obu systemach korzysta się z tulei ochronnych. Mają one na celu zabezpieczenie domu na wypadek ewentualnego przecieku.

Jak sprawdzić czy instalacja hydrauliczna działa poprawnie?

Specjaliści z firmy Jar-Co przypominają: „sprawdzenia szczelności układu najlepiej jest dokonać przed zatynkowaniem lub ułożeniem podkładu podłogowego na rurach”. Warto o tym pamiętać, by nie okazało się, że całą pracę należy wykona na nowo. Poza tym w domu powinna panować dodatnia temperatura. W takich warunkach można przeprowadzić próbę ciśnieniową wody. Podnoszone w jej wnętrzu ciśnienie powinno utrzymywać stałą wartość. Będzie to świadczyło o szczelności całego układu. Decydując się na wykonanie w domu instalacji wodno-kanalizacyjnej, warto zlecić taką usługę specjalistom, którzy mają już na swoim koncie podobne realizacje.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas