Artykuł sponsorowany Jak zadbać o komin?

Jak zadbać o komin?

Zanieczyszczony komin zagraża życiu mieszkańców. Zarządcy budynków zlecają przeglądy kominiarskie, ponieważ zdają sobie z tego sprawę. Natomiast właściciele budynków jednorodzinnych często o tym zapominają i jeśli komin jest zanieczyszczony, sami podejmują się usuwania sadzy, co może skończyć się tragedią. Kominiarz jest fachowcem i tylko on powinien zająć się czyszczeniem komina.

Jak zapobiegać pożarowi sadzy?

Regularne czyszczenie komina, gwarantuje bezpieczeństwo mieszkańcom. Kominiarz Przemysław Kośmicki przeczyszcza przewody, które zatykają się przez obecność sadzy, hamując strumień spalin. Nawet kilkumilimetrowa sadza w kominie, może przyczynić się do pożaru. Obecność sadzy poznamy, kiedy przewód kominowy zacznie się nagrzewać, w jednym miejscu. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja, ponieważ sadza może wywołać pożar komina. Pożar sadzy poznamy po dźwięku dochodzącym z komina. Jeśli usłyszymy niepokojący odgłos, musimy natychmiast zareagować. Wezwijmy jak najszybciej pomoc, zanim przy wylocie komina pojawią się iskry, a co gorsza ogień. Nie lekceważmy żadnych, nawet najmniejszych sygnałów, ponieważ komin może popękać.

Jak wyglądają okresowe przeglądy komina?

Przegląd komina w domu musimy przeprowadzać przynajmniej raz w roku, a w budynkach o powierzchni powyżej 2000 m ² - dwa razy w roku. To niestety nie wystarczy, ponieważ zgodnie z przepisami, niezbędne jest okresowe czyszczenie i udrożnienie przewodów kominowych. Przepisy przeciwpożarowe nakazują usuwanie zanieczyszczeń z przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Podstawą bezpieczeństwa jest kontrola kominiarska, która pozwala zapobiec pożarom i zaczadzeniom. Wentylacyjne i spalinowe przewody, trzeba oczyścić z zabrudzeń i pajęczyn, blokujących przekrój komina. Natomiast czyszczenie przewodów dymowych polega tym, że są usuwane zanieczyszczenia jak: smoła i sadza. Przyczyną powstawanie zanieczyszczeń, jest również  złej jakości drewno. Niewłaściwa eksploatacja przewodów prowadzi do zatrucia czadem, a także do pożaru.

 Montaż wkładów kominowych.

Montaż wkładu kominowego jest konieczny ze względu na bezpieczeństwo domowników. Często przeprowadza się w dawnym budownictwie, ponieważ wraz z upływem czasu wykrusza się zaprawa między cegłami i powstaje nieszczelność. Wkład kominowy zapewnia prawidłowe działanie komina. Montaż wkładu powierzmy kominiarzowi np. Przemysławowi  Kośmickiemu, który przeprowadzi instalację, szybko i profesjonalnie. Wkłady kominowe zabezpieczają przewód kominowy przed uszkodzeniem i niewłaściwym odprowadzaniem spalin. W zasadzie to od wkładu kominowego zależy prawidłowe działanie komina. W związku z tym, podstawą jest właściwe dobranie wkładu kominowego. Jeśli chodzi o kwasoodporne wkłady, produkowane są ze stali kwasoodpornej. Montowane są w kominach, które odprowadzają spaliny z kotłów gazowych lub olejowych. Natomiast wkłady żaroodporne są stosowane przy kotłach na drewno, węgiel, ekogroszek i pellet.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas