Materiał Partnera
Jak wywiercić idealne otwory pod kołki drewniane?

Jak wywiercić idealne otwory pod kołki drewniane?

Połączenia na kołki drewniane mogą być bardzo solidne – dlatego tak często się je stosuje. Jednak, by takie połączenie elementów drewnianych zdało egzamin, musi ono być wykonane z odpowiednią precyzją. Ważne jest to, jak kołek zostanie osadzony w łączonym materiale. Jak prawidłowo wykonać takie mocowanie? Co powinniśmy wiedzieć o prawidłowym osadzaniu kołków drewnianych? Przekonacie się, czytając nasz artykuł.

Zalety połączeń na kołki drewniane

Kołki drewniane pozwalają w sposób szybki i wygodny łączyć ze sobą różne elementy drewniane – dlatego ta metoda łączenia elementów jest tak popularna, zwłaszcza wśród stolarzy-amatorów. Nie trzeba żadnego profesjonalnego sprzętu, by przy pomocy kołków wykonać solidne połączenia, konieczne na przykład przy budowie mebli. Ważne, by mieć podstawową wiedzę i trochę doświadczenia, co pozwoli takie połączenia wykonać z należytą precyzją. Ważny jest też oczywiście odpowiedni dobór kołków.

Wiele różnych kołków dobrej jakości znajdziemy w ofercie firmy Bigus R. Zakład produkcyjno – handlowy. Takie kołki sprawdzają się podczas łączenia elementów drewnianych i drewnopodobnych – np. płyt wiórowych, stolarskich czy MDF. Kołki są uniwersalne – sprawdzają się przy różnych typach połączeń – wykonuje się z nich łączenia narożnikowe, ale także montuje się nimi ścianki wewnątrz mebli. Co również bardzo istotne, do wykonania połączenia z pomocą kołków, wystarczą nam niedrogie, podstawowe narzędzia, które ma w swojej szufladzie każdy domowy majsterkowicz.

Wiercenie otworów pod kołki drewniane

Najważniejsze, w wykonywaniu połączenia na kołki, jest wywiercenie otworów w obu łączonych elementach. Bardzo ważny jest wybór wiertła – musi ono odpowiadać wielkości kołka, jaki planujemy zastosować. Odwierty wykonujemy w obu elementach, tak, by w każdym z nich otwór miał głębokość mniej-więcej połowy długości kołka. By nie wywiercić otworu za głęboko, na wiertle można zamontować specjalną gumkę, która pokaże nam, do jakiej wysokości wiertła mamy wykonać otwór. Ważne, by elementy, w których wiercimy były stabilne – najlepiej jest umieścić je w imadle lub w inny sposób zabezpieczyć przed poruszaniem się.

Otwory w pierwszym elemencie możemy wykonać „na oko” – ważne, by potem dokładnie przenieść na drugi kawałek drewna – tu nie może już być mowy o braku precyzji. Najłatwiej przenieść miejsca otworów na drugi element przy pomocy specjalnych pinów, które umieszczamy w nawierceniach pierwszego elementu, a następnie przykładamy do niego drugi element, mocno go przyciskając. W ten sposób, w miejscach, w którym mamy wykonać nawiercenia pojawiają się zagłębienia. Kiedy oba elementy są już gotowe wbijamy w nie kołki drewniane i zbijamy młotkiem.

Podziel się