Materiał Partnera Jak wykonać mapę do celów projektowych?

Jak wykonać mapę do celów projektowych?

Mapa do celów projektowych stanowi dokument, który jest konieczny w przypadku realizacji inwestycji wymagających uzyskania pozwolenia na budowę. Procesem jej wykonania zajmuje się uprawniony do tego typu działań geodeta, który realizuje odpowiednie pomiary w terenie, nanosząc je później na mapę. To jednak nie wszystkie wykonywane procedury. Jak dokładnie wygląda ten proces?

Skala map przeznaczonych do celów projektowych

Jeśli chodzi o skalę, mapa dedykowana projektom dostosowana jest przede wszystkim do rodzaju, a także wielkości obiektu. W tym obszarze istnieją jednak pewne obostrzenia, takie jak:

  • nie może ona być mniejsza niż 1:500 w przypadku działki przeznaczonej pod budowę,
  • nie może być mniejsza niż 1:1000 jeśli przeznaczona jest pod realizację zespołu obiektów budowlanych lub wykonania budynków przemysłowych,
  • może wynosić 1:2000 w przypadku terenów o rozległym obszarze, wraz z obiektami takimi jak drogi czy światłowody.

Dodatkowo, obszar ujęty na mapie obejmuje nie tylko samą inwestycję, ale także obszar ją okalający, w obrębie 30 metrów. Jeśli istnieje tzw. strefa ochronna, także i ona musi finalnie znaleźć się na rysunkach.

Proces sporządzania mapy

Pierwszym etapem w przypadku pracy geodety, który zajmuje się stworzeniem mapy do celów projektowych, jest zgłoszenie tejże czynności do powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej oraz Kartograficznej. Po otrzymaniu odpowiedzi oraz koniecznych materiałów, następuje tzw. wywiad w terenie i sporządzenie na tej podstawie pierwszej mapy. Kolejno geodeta przechodzi do pomiarów aktualizacyjnych, a po realizacji tego zadania, zajmuje się przekazaniem właściwych dokumentów do ODGK. Po pozytywnym rozpatrzeniu, dokumenty trafiają do ewidencji, a inwestor otrzymuje zrealizowaną mapę.

Ile trwa wykonanie mapy do celów projektowych?

Jak przyznaje właściciel firmy Azymut, mgr. inż. Kazimierz Zalewski, który wraz ze swoim zespołem pracowniczym zajmuje się świadczeniem usług geodezyjnych, czas w jakim zostaje ona zrealizowana zależy od kilku czynników. Chodzi tu nie tylko o działania samego biura, ale też o pracę organów biurokratycznych zaangażowanych w proces. Zazwyczaj jednak wynosi on średnio miesiąc, choć warto także przygotować się na ewentualne wydłużenie czasu oczekiwania, które może być spowodowane niezależnymi od geodety czynnikami zewnętrznymi.

Mapa do celów projektowych to ważny dokument dla każdego inwestora, który przygotowuje się celem podjęcia działań budowlanych. Jej wykonaniem zajmują się geodeci, zazwyczaj zrzeszani w profesjonalnych biurach geodezyjno-kartograficznych takich jak Azymut z woj. mazowieckiego, gdzie dokłada się wszelkich starań, aby kompletny projekt trafił jak najszybciej w ręce inwestorów.

Opracowanie:

Podziel się