Materiał Partnera Jak wykonać hydroizolację łazienki?

Jak wykonać hydroizolację łazienki?

W trakcie remontu warto wziąć pod uwagę nie tylko aspekty wizualne pomieszczeń, ale również ich użyteczność. Hydroizolacja łazienki jest niezbędna, jeśli wnętrze na długo ma pozostać funkcjonalne i dobrze wyglądać. Takie zabezpieczenie służy ochronie przed pleśnią oraz zwiększa bezpieczeństwo w razie awarii i zalania łazienki. Jest mniejsza szansa, że woda spowoduje zniszczenia także w pomieszczeniu na niższej kondygnacji.

Materiały stosowane do hydroizolacji

Brak grzyba na ścianach to bezpieczeństwo zdrowotne i estetyczna wartość pomieszczenia. Hydroizolacja wymaga wykorzystania odpowiednich materiałów. Są to:

  • Folia w płynie – nakłada się ją dwukrotnie, stosując przy tym narzędzia malarskie jak wałek czy pędzel. Jest to czynność łatwa i szybka w wykonaniu. Specjalne termoodporne wersje folii w płynie stosowane są, jeśli w łazience znajduje się ogrzewanie podłogowe.

  • Masa uszczelniająca – nakłada się ją przy pomocy pędzla lub pacy. Istnieje wiele dostępnych na rynku wersji. Masy różnią się sposobem nakładania, szybkością schnięcia i innymi aspektami. Są też specjalnie dostosowywane do różnego typu podłoża, niektórych można używać nawet na już wyłożone płytki czy kamienie.

  • Zaprawa hydroizolacyjna – powstaje na bazie cementu. Używając jej, należy okleić matami przejścia rur i odpływu. Ten produkt jest z powodzeniem stosowany na każdy typ powierzchni łazienek i innych pomieszczeń.

Wykonanie hydroizolacji

Chcąc wykonać hydroizolację pomieszczenia, należy wygładzić i oczyścić powierzchnię, na której zostaną przeprowadzone prace. Aby zagwarantować odpowiednie warunki do nakładania mas izolacyjnych, konieczne jest utrzymanie właściwej temperatury. Powinna być dodatnia, ale nie przekraczać 25 stopni. Specjaliści z firmy Luka-Term podkreślają, że różne fragmenty łazienki wymagają innego typu działań. Najbardziej narażone na działanie wody są strefy mokre, a więc te znajdujące się bezpośrednio przy wyposażeniu typu wanna czy zlew. Szczególnej uwagi wymaga także podłoga oraz styczny do niej dół ściany. Strefy wilgotne mogą pozostać bez izolacji, ale nie jest to zalecane. Farba łazienkowa lub płytki to zawodne izolatory wody. Warto zainwestować więcej w ochronę, niż potem wykonywać remont łazienki z powodu pojawiającej się pleśni. Warstwę hydroizolacyjną należy pozostawić na trzy dni bez możliwości oddziaływania na nią wody. Jej nakładanie powinno odbyć się dwukrotnie, warstwy muszą stworzyć układ krzyżowy. Dopiero tak przygotowana łazienka jest gotowa do układania płytek bądź malowania.

Opracowanie:

Luka-term Łukasz Węgrzyn

Grzymałków , Górna 7

Podziel się