Artykuł sponsorowany Jak wykonać hydroizolację balkonu?

Jak wykonać hydroizolację balkonu?

Niekiedy mogłoby się wydawać, że pokrycie tarasu czy balkonu płytkami to wszystko i w tym momencie można już cieszyć się odpoczynkiem w takim miejscu. Tymczasem niezabezpieczony odpowiednio balkon może ulec degradacji. Głownie chodzi o wilgoć, która w postaci opadów deszczu i śniegu wnika w głąb warstwy betonowej. Aby uniemożliwić wodzie wpływanie pod płytki i dalej w beton, należy wykonać odpowiednią hydroizolację.

Zadbaj o odpowiedni spadek posadzki balkonowej!

Płaszczyzna balkonu lub tarasu musi mieć niewielki spadek (1,5-2% w stronę zewnętrzną). W zasadzie dla użytkownika jest niezauważalny, jednak zabezpiecza on posadzkę przed nagromadzeniem wody. Nawet dobrze zaizolowana posadzka balkonowa może się zniszczyć, gdy zalegać będą na niej kałuże powstałe z opadów. Beton jest trwałym materiałem, jednak wyjątkowo wrażliwym na namakanie. Dlatego najlepiej już na etapie budowania warto zadbać o należyty spadek posadzki balkonowej do zewnątrz. Warstwę spadkową z mieszanki betonowej zwykle wykonuje się przed ułożeniem płytek na balkonie. Jest to również okazja do wykonania równego podłoża pod hydroizolację.

Czym można izolować posadzkę balkonu?

Do izolacji posadzek balkonowych i tarasowych można używać różnych substancji. Najlepsze z nich da się zakupić w takich miejscach, jak MS EXPERT, gdzie oprócz produktów sprawdzonych marek, tj. Atlas oraz Expert Line, istnieje też możliwość otrzymania porad i instrukcji na temat samego procesu izolowania posadzki.

Sprawdzonym produktem do hydroizolacji balkonów jest uniwersalna folia w płynie, czyli substancja jednoskładnikowa na bazie żywic syntetycznych. W momencie zakupu jest w pełni gotowa do użycia – wystarczy ją przemieszać i nałożyć za pomocą wałka lub pędzla. W miejscach najbardziej narażonych na gromadzenie się wody stosuje się taśmy uszczelniające i narożniki do folii w płynie, co pozwala stworzyć jeszcze lepszą warstwę hydroizolacji.

Po związaniu folia jest wodoszczelna i dość elastyczna. Nie jest jednak odporna na uszkodzenia mechaniczne, dlatego wymaga położenia dodatkowej warstwy w postaci np. płytek ceramicznych. Folię w płynie do hydroizolacji balkonu można stosować na podłożu betonowym, tynku cementowym i cementowo-wapiennym, cegłach – w tym silikatowych czy materiałach zawierających gips. Czas schnięcia jednej warstwy wynosi od 4 do 8 godzin. Oprócz folii w płynie na rynku dostępne są także inne produkty zapobiegające przed rozwojem pleśni i grzybów. Ich dobór zależy głównie od miejsca zastosowania, ceny czy osobistych preferencji.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas