Materiał Partnera Jak wygląda serwis sprężarek śrubowych i tłokowych i czym się one różnią od siebie?

Jak wygląda serwis sprężarek śrubowych i tłokowych i czym się one różnią od siebie?

W przemyśle wykorzystuje się najróżniejsze maszyny i urządzenia, które ułatwiają, a w niektórych przypadkach nawet umożliwiają wykonywanie wielu rozmaitych prac. Jedne z najważniejszych elementów to sprężarki powietrza. Wśród nich są między innymi sprężarki śrubowe oraz tłokowe. Te elementy wykorzystywane są przez wiele firm działających w branży przemysłowej. Czym się one różnią od siebie i jak wygląda ich naprawa?

Czym różnią się sprężarki tłokowe i śrubowe?

W branży przemysłowej wykorzystuje się rozmaite maszyny i urządzenia. Wśród nich warto skupić uwagę na sprężarkach. Pierwszy często spotykany rodzaj to sprężarki śrubowe. Pod tym pojęciem kryje się wiele różnych elementów. Sprężarki śrubowe dzieli się przede wszystkim na olejowe oraz bezolejowe. Wyróżniają się one tym, że moc generowana jest przez dwie obracające się śruby. Kolejny rodzaj to sprężarki tłokowe, dla których charakterystyczne jest to, że posiadają kilka węzłów ruchowych. Węzły te mogą wykonywać dwa typy ruchów, a mianowicie ruch obrotowy oraz posuwisto-zwrotny. W dzisiejszych czasach coraz częściej stawia się jednak na sprężarki śrubowe. Warto jednak zaznaczyć, że są to wyłącznie urządzenia, mogą ulegać rozmaitym awariom. Jak zatem wygląda ich naprawa?

Czego mogą dotyczyć usterki sprężarek i jak ich unikać?

Sprężarki śrubowe oraz tłokowe złożone są z wielu elementów, wśród których możemy wyróżnić między innymi łożyska, tłoki, zawory i powierzchnie cylindrów. To właśnie te części bardzo często ulegają awariom. Bardzo często są one narażone na działanie mieszaniny oleju, co oddziałuje na nie negatywnie. Oczywiście ryzyko wystąpienia awarii można znacznie ograniczyć. W tym celu powinniśmy regularnie kontrolować stan techniczny urządzenia, a także przeprowadzać jego serwis. Dzięki tym prostym czynnościom możemy uniknąć trudnych i kosztownych napraw, ponieważ serwis sprężarek umożliwia wykrycie awarii, które nie są jeszcze bardzo groźne.

Serwisowanie sprężarek daje także inne korzyści. Jedną z nich jest to, że zapobiega ono powstawaniu poważnych uszkodzeń. Jeśli mowa o najczęściej pojawiających się awariach sprężarek śrubowych, to z pewnością trzeba wymienić brak oleju. To oczywiście wiąże się z niewłaściwym smarowaniem poszczególnych elementów lub brakiem smarowania. Kolejne kłopoty mogą być spowodowane przez uderzenia cieczowe.

Naprawa sprężarek śrubowych – jak przebiega?

Naprawą sprężarek śrubowych i tłokowych oferują profesjonalne serwisy. Jednym z nich jest firma Mezon Instal Serwis z Plewisk w województwie wielkopolskim. Podczas naprawy w pierwszej kolejności należy wykonać pomiary, które są niezwykle istotne, gdy mamy do czynienia z usterkami niewidocznymi na pierwszy rzut oka. Pomiary pozwolą stwierdzić, w jakim miejscu doszło do uszkodzenia urządzenia. Następnie określa się wielkość awarii i oblicza się, jakie straty generuje usterka. Pozostałe czynności naprawcze zależą od rodzaju oraz wielkości awarii. Niekiedy naprawa związana jest tylko z regeneracją lub wymianą uszczelnień, a innym razem konieczna może okazać się regeneracja głowicy lub tłoków. Musimy pamiętać, że po naprawie sprężarek zawsze powinniśmy otrzymać dokumentację.

Opracowanie:

Mezon Instal Serwis Sp. z o.o.

Plewiska , Południowa 3

Podziel się