Materiał Partnera Jak wygląda rynek wynajmu maszyn budowlanych?

Jak wygląda rynek wynajmu maszyn budowlanych?

Użytkowanie maszyn budowlanych ma swoją konkretną cenę i to nie tylko jest kwota zakupu. Każdy Dość dużo kosztuje utrzymywanie parku maszynowego. Dużą część kosztów stanowią przeglądy konserwacyjne oraz naprawy. Jedną z alternaty jest leasing. Drugą długoterminowy wynajem maszyn budowlanych. Jest to opcja zdecydowanie prostsza i przede wszystkim tańsza.

Ile kosztuje zakup parku maszynowego?

Duże firmy budowlane kupują maszyny, ale tylko te, które są wykorzystywane najczęściej. To one bowiem stanowią podstawowy kapitał przedsiębiorstwa. Duże firmy coraz chętniej korzystają z usług, jakie proponują wypożyczalnie sprzętu budowlanego. Dlaczego? Zdecydowane znaczenie mają koszty. Zakup maszyn zazwyczaj amortyzuje się bardzo długo. Dlatego warto skorzystać ze sprzętu, jaki oferują firmy, które mają doświadczenie w wypożyczaniu maszyn budowlanych. Dla mniejszych firm budowlanych wypożyczenie maszyny to najbardziej opłacalne działanie. Dzięki temu mogą na przykład wykonywać prace budowlane, które są zlokalizowane w innym miejscu niż ich siedziba. Wynajęcie takiej maszyny na miejscu, gdzie jest budowa niweluje do zera koszty transportu, przeglądów  konserwacyjnych i napraw. Nie ma przestoju w pracy spowodowanego awarią urządzenia, a który to przestój generuje koszty. To wydatki, które ponosi wypożyczalnia.

Długoterminowy czy wynajem na krótko?

Krótkie wynajmowanie maszyn opłaca się wtedy, gdy potrzebny jest na już tak zwany sprzęt pomocniczy. Inną sytuacją są koszty transportu urządzeń, które niejednokrotnie są wyższe niż zyski. Poza tym wynajem maszyn budowlanych jest przyjazny dla wynajmującego. Są w nim mniejsze obostrzenia, nie ma konieczności przygotowywania dokumentów, które są niezbędne w leasingu, a sama maszyna jest dostępna od ręki. Warto też zwrócić uwagę na to, że wynajem długoterminowy jest tańszy od wynajmu na krótko.

Sprzęt budowlany na wynajem czyli wydatki pod kontrolą

Wynajem obejmuje ciężkie maszyny konstrukcyjne, maszyny oraz drobny sprzęt budowlany, sprzęt do specjalistycznych robót wysokościowych, sprzęt, który jest infrastrukturą i zapleczem placu budowy. Wynajmowane są również kontenery oraz moduły biurowe i mieszkalne.

- Na placu budowy maszyny są tylko narzędziem. Podstawą działania firm budowlanych zawsze będzie wykonawstwo. Wypożyczenie floty po prostu zdecydowanie ułatwia prowadzenie działalności i generuje zyski oraz jest wyśmienitym sposobem na to, by wszystkie koszty związane z maszynami budowlanymi mieć pod kontrolą - mówi Mirosław Lewczuk z Zakładu Drogowo-Transportowego z Zabłudowa.

Podziel się