Materiał Partnera Jak wygląda instalacja wewnętrzna

Jak wygląda instalacja wewnętrzna

Jeżeli chodzi o instalację elektryczną to najważniejsze jest podjęcie decyzji, czy chcemy mieć urządzenia elektryczne dużej mocy – przepływowy podgrzewacz wody, kuchnię elektryczną, piec akumulacyjny. Wymagają one przede wszystkim dużego przydziału mocy i trzeba przede wszystkim sprawdzić w lokalnym zakładzie energetycznym, czy taki przydział dostaniemy. To niezwykle istotne, ponieważ im mocniejsze urządzenia mamy, tym lepsza musi być instalacja. 

Dokładna instalacja wewnętrzna

Instalacja elektryczna głównie stanowi swoisty fundament, dzięki któremu możliwe jest funkcjonowanie setek przyrządów i sprzętów codziennego użytku. Głównie pozwala ona bowiem na bezpieczne korzystanie ze źródeł zasilania energii. Instalacje elektryczne musza być głównie zaprojektowane i wykonane zgodnie z obowiązującymi wymaganiami bezpieczeństwa. Na szczęście podczas planowania wewnętrznej instalacji elektrycznej mamy bardzo duża swobodę. Na liczbie gniazd i źródeł światła nie warto oszczędzać, ponieważ to zależy od naszego bezpieczeństwa.  Instalacje wewnętrzne w obiektach mieszkalnych muszą być przemyślane od a do z. Nierzadko, jednak  ze względu na duże obciążenie starych linii niskiego napięcia, maksymalny przydział to 12–15 kW. Głównie  bezwładu u projektantów i wykonawców, spotyka się nowe domy, w których liczbę gniazd dostosowano do dawnego minimalnego standardu, czyli 1 gniazdo na około 6 m2 pomieszczenia. 

Musimy wiedzieć, że często z czterech ścian pokoju gniazda są głównie w dwóch miejscach. Niestety, to w stosunku do rosnącej liczby urządzeń elektrycznych to o wiele za mało. Co za tym idzie, że domownicy zaczynają korzystać z rozmaitych przedłużaczy i rozgałęziaczy. Element tego typu dla instalacji elektrycznej stanowi głównie jej przyłącze. To odcinek linii elektrycznej łączącym zewnętrzną sieć zasilającą   ze złączem znajdującym się w budynku.  Pamiętajmy, jeżeli sieć i samo przyłącze są kablowe,musimy wiedzież, że  wówczas stosuje się tzw. układ magistralny. Kabel zostaje wsadzony w taki sposób do budynku, a potem przechodzi dalej, do kolejnego. Jeżeli chodzi o liczbę przewodów, to przyłącze kablowe powinno mieć taką samą ich liczbę co sieć zasilająca firmy energetycznej.

 

Najważniejszym zadaniem aparatów zamontowanych w  naszej rozdzielnicy jest zabezpieczanie całej instalacji przed zwarciem oraz  przeciążeniem lub przepięciem powstałym na przykład wskutek uderzenia pioruna. Przede wszystkim słuzą do tego ograniczniki przepięć oraz dodatkowo wyłączniki różnicowoprądowe i wyłączniki nadmiarowoprądowe. Dokładniej w tym temacie idealnie zna się firma Elpro Krzysztof Wala. Zrobią idealną instalację elektryczną bez żadnych wad. 

Opracowanie:

Elpro Krzysztof Wala

Krzewsk 29 a

  • tel. 504 018 849

Podziel się