Artykuł sponsorowany Jak wyciszyć mieszkanie? Praktyczne rozwiązania

Jak wyciszyć mieszkanie? Praktyczne rozwiązania

Mieszkanie w blokach lub w domach położonych nieopodal ruchliwych tras ruchu, czy obiektów generujących zwiększony poziom hałasu wiąże się z wyzwaniem, jakim są dopływające do nas, często drażniące dźwięki. Utrudniają one zarówno odpoczynek w ciągu dnia, jak i nocą, mogą bowiem w sposób negatywny wpływać na nasz sen. Efekt docierających źródeł hałasów, możemy zminimalizować na wiele sposobów, jednak bardzo ważne jest, aby system izolacji, czy adaptacji akustycznej był poprawnie dobrany.

Podwieszany sufit

Sufity podwieszane, wykonane najczęściej z płyt gipsowo-kartonowych, to niezwykle praktyczne rozwiązanie, stosowane przede wszystkim do wyrównania powierzchni, a także ukrycia nieestetycznych rur. Okazuje się jednak, że z odpowiednim wypełnieniem pustej przestrzeni i z zastosowaniem dylatacji akustycznych sprawdza się również jako izolacja akustyczna. Ze względu na fakt, że zabudowa ta nieco obniża sufit, sprawdza się przede wszystkim w sypialniach, gdzie przytulny klimat jest niezwykle pożądany i nie odczujemy w sposób znaczący ograniczenia przestrzeni nad naszymi głowami. Sufity podwieszane w formie kasetonów stosowane są najczęściej w przypadku potrzeby zmniejszenia pogłosu, przy czym mogą spełniać funkcję dekoracyjną.

Panele akustyczne

To kolejne, niezwykle ciekawe rozwiązanie, mające nowoczesny wygląd. Biorąc pod uwagę zróżnicowanie dostępnych paneli mamy do wyboru te zbudowane z dwóch elementów: płyty drewnianej rozpraszającej dźwięk oraz absorbera hałasów wykonanego np. z wełny, czy panele z piany technicznej o różnej gęstości i kształcie.  Jak przyznaje Maciej Kicior z firmy Akutermika z Gdańska, realizującej projekty z zakresu wyciszania i wygłuszania pomieszczeń, można stosować je zarówno w studiach nagrań, jak i w domach, szczególnie w pokojach dziennych, gdzie często słuchamy muzyki, oglądamy telewizję oraz spędzamy czas z rodziną, generując tym samym dużo hałasu.

Izolacja akustyczna stropu

Nieco bardziej zaawansowaną metodą jest zapewnienie wysokich właściwości akustycznych dzięki zastosowaniu odpowiednio dobranych warstw stropu (szczególnie w budownictwie drewnianym). Jednym z rozwiązań są tzw. podłogi pływające. Są one najczęściej złożone z izolacji akustycznej (wełna mineralna, styropian, kauczuk), izolacji przeciwwilgociowej oraz wylewki podłogowej. Dodatkową izolację otrzymujemy, stosując podkład podłogowy pod panele z np. korka naturalnego, pianki technicznej, kauczuku. Odpowiednio dobrane materiały zapewniają izolację pochodzącą od dźwięków uderzeniowych np. wywołanych chodzeniem, ale także drgań i wibracji pochodzących z urządzeń, czy głośników.

Ekrany akustyczne

Domowe ekrany akustyczne to elementy przymocowane do ściany za pomocą stelażu, z odpowiednio dobranymi warstwami, w zależności od rodzaju źródła hałasu. Często wypełniona jest ona mineralną wełną o grubości nawet około 10 cm, co niestety wpływa na zmniejszenie przestrzeni w danym pomieszaniu. Nieco mniejszą grubość i lepsze efekty możemy uzyskać, stosując wypełnienie z warstw kauczuku o różnej gęstości.

Izolacje akustyczne to elementy, które pozwalają na zapanowanie nad dźwiękami dochodzącymi do naszego mieszkania, a także tymi, które sami generujemy. Dlatego, jeśli jesteśmy audiofilami bądź sympatykami kina akcji, warto pomyśleć o tego typu rozwiązaniach, które zagwarantują komfort nie tylko nam, ale także naszym sąsiadom.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas