Materiał Partnera Jak wybrać odpowiednią kostkę brukową?

Jak wybrać odpowiednią kostkę brukową?

Do wyboru kostki brukowej do wyłożenia naszego podjazdu, tarasu, chodnika lub elementów przydomowego ogrodu, należy podejść z dużym rozsądkiem. Właściwie wybrana oraz dobrze ułożona kostka będzie nam służyła przez wiele lat. Jakie są rodzaje kostki brukowej? Na co zwrócić szczególną uwagę podczas jej wyboru? Jak można ciekawie ułożyć kostkę brukową?

Rodzaje kostki brukowej

Udając się do sklepu czy przeglądając strony internetowe, szybko zorientujemy się, jak duży wybór kostki brukowej oferują producenci. Dlatego też zastanówmy się na początek, jakimi kryteriami przy wyborze kostki brukowej będziemy się kierować: czy będzie to estetyka, trwałość, a może wygoda utrzymywania?Kostkę brukową podzielić można na betonową i kamienną. Wśród kostek betonowych wyróżnia się jednowarstwową i dwuwarstwową. Ta druga, choć droższa, będzie dobrym wyborem dla osób ceniących jakość, ponieważ charakteryzuje się większą trwałością. Wybierając kostkę, należy również dobrze przemyśleć kwestię jej rozmiaru, a także obliczyć jej potrzebną ilość, uzależniając ją od wybranych wymiarów oraz obszaru posesji do wyłożenia. Aby uniknąć błędu, najlepiej powierzyć tę kwestię firmie specjalizującej się w usługach brukarskich, takiej jak Krzyś Bruk Krzysztof Plwago, która może pomóc w odpowiednich wyliczeniach i doradzić, jakie rozwiązanie będzie dla nas najlepsze.

Wzory i kolory

Kostka brukowa może różnić się nie tylko materiałem, ale również kolorem, kształtem, fakturą. Najpopularniejszym rodzajem kostki brukowej jest ta standardowa, spotykana najczęściej w budownictwie przemysłowym. W dotyku jest ona gładka, przez co łatwo utrzymać ją w czystości – warto wziąć ten aspekt pod uwagę, jeśli zależy nam na wygodzie utrzymania. Inną odmianą jest kostka uszlachetniona, do obróbki, której użyto specjalnych zabiegów. Należą do nich m.in. kostki brukowe o powierzchni łupanej, szczotkowanej czy płukanej. Tego typu kostki będą miały mniej jednolitą fakturę, co warto rozważyć w kontekście ich właściwości antypoślizgowych – np. jeśli przed domem będą bawić się dzieci. Kostka brukowa może również zostać poddana obróbce mającej na celu nadanie jej wyglądu retro. Te rodzaje kostki brukowej mogą wybrać osoby stawiające przede wszystkim na ciekawą estetykę. Układanie kostki brukowej w wyszukane wzory jest innym ciekawym rozwiązaniem dla osób ceniących oryginalność. Zastosować można przy tym np. kilka kolorów kostki, układając je naprzemiennie, tworząc koła lub układając ogromne mozaiki. Ogranicza nas tu tylko nasza wyobraźnia. 

Opracowanie:

Krzyś Bruk Krzysztof Plawgo

Zielona Góra , Monte Cassino 15 lok. 1

  • tel. 661 973 055

Podziel się