Materiał Partnera Jak wybrać odpowiedni beton? Klasy, rodzaje, przeznaczenie

Jak wybrać odpowiedni beton? Klasy, rodzaje, przeznaczenie

Beton to materiał, który w różnych formach wykorzystywany jest do wszelkiego rodzaju prac budowlanych już od wieków. Jego największą zaletę stanowi uniwersalność, ponieważ możemy zastosować go niemal do wszystkiego. Wystarczy dobrać odpowiednie parametry zgodnie z przeznaczeniem i warunkami eksploatacji. To sprawia, że wybierając różne rodzaje betonu, możemy zrealizować dowolne projekty. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Podział według gęstości

Ze względu na skład poszczególne rodzaje betonu różnią się od siebie ciężarem objętościowym. I tak, wyróżniamy po pierwsze beton ciężki, którego gęstość wynosi powyżej 2600 kg/m3. Do jego produkcji wykorzystywane są specjalne kruszywa m.in. manganowe i barytowe, dzięki czemu znajduje zastosowanie w osłonach biologicznych mających osłabiać promieniowanie. Beton zwykły, czyli ten pośredni i najbardziej uniwersalny ma gęstość od 2000 do 2600 kg/m3. Może być wykonywany z kruszyw naturalnych lub porowatych. Wykorzystuje się go przede wszystkim do tworzenia elementów o wysokiej izolacyjności cieplnej (ściany osłonowe, pustaki), a także konstrukcyjnych. Ostatni jest beton lekki o ciężarze objętościowym 800kg/m3-2000 kg/m3, który najlepiej sprawdza się do wykonywania średnich i małych elementów ścian, stropów, czy nadproży. 

Klasy wytrzymałości 

Klasa betonu oznacza jego wytrzymałość na ściskanie, a więc dokładniej mówiąc wielkość naprężeń ściskających, jakie może przenieść. Sygnatura składa się z litery określającej rodzaj betonu (C – ciężki i zwykły lub LC – lekki) oraz dwóch liczb odnoszących się do wytrzymałości na ściskanie (pierwsza wartość dotyczy próbek w kształcie walca, druga sześcianu). Tak skonstruowana klasyfikacja wyróżnia klasy betonu ciężkiego i zwykłego od C8/10 do C100/115, a także lekkiego od LC8/9 do LC80/88. Dla osób, które nie są zaznajomione z branżą i po raz pierwszy będą wykonywać prace budowlane, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług firm takich jak Transbet Tadeusz Kuciński, gdzie fachowcy zajmujący się produkcją oraz sprzedażą wysokiej jakości betonu doradza im odpowiednie rozwiązanie. 

Jaki beton do czego? – rodzaje

Znaczący wpływ na wybór betonu będzie miało jego przeznaczenie. Jeśli planujemy budowę konstrukcji stale narażonych na wilgoć, np. na terenach podmokłych, najlepiej sprawdzi się beton wodoszczelny uzyskany dzięki zminimalizowaniu porowatości mieszanki. Inną kategorią są betony specjalistyczne, w ramach których wymieniamy m.in. beton samozagęszczalny zagęszczający się pod wpływem własnego ciężaru, beton siarkowy odporny na kwasy, beton samoczyszczący, beton stemplowany imitujący cegły, kamień bądź drewno lub beton suchy, który najlepiej nadaje się pod budowę dróg czy chodników. 

Opracowanie:

Transbet

Warka , Fabryczna 24

  • tel. 696 847 167

Podziel się