Artykuł sponsorowany Jak wybrać idealne pokrycie dachu?

Jak wybrać idealne pokrycie dachu?

Wybór odpowiedniego pokrycia dachowego to nie tyle kwestia estetyczna, co użytkowa. Chodzi przede wszystkim o to, by materiał był trwały i dopasowany do obciążenia, jakie może udźwignąć więźba dachowa. Musi też spełniać określone funkcje użytkowe, takie jak odprowadzanie wody. Nie każdy materiał pasuje do każdego domu, dlatego decyzję o pokryciu dachu trzeba podjąć rozważnie.

Kiedy zdecydować się na dachówki?

Pokrycie dachowe wybiera się na etapie projektu domu. Z każdym materiałem wiążą się inne kwestie konstrukcyjne, a sam dach powinien stylistycznie pasować do estetyki całego budynku. Wybór pokrycia zależy od kształtu i powierzchni dachu, a im bardziej jest on skomplikowany, tym bardziej rosną koszty. Dachówkę stosuje się na dachach o kącie nachylenia powyżej 15 stopni. Dobrze odprowadza wodę i jest odporna na działanie czynników zewnętrznych. Ma także wysokie właściwości izolacyjne. Dachówka dzieli się na:

  • dachówki betonowe o trwałości do 70 lat, dość lekkie i tanie, występują w różnych wzorach i kolorach, ale wymagają odnawiania co pewien czas, 

  • dachówki ceramiczne, których trwałość sięga nawet 100 lat, również dostępne w wielu wariantach kolorystycznych, ich montaż jest stosunkowo łatwy.

Blachodachówka na dach

Równie popularna co dachówka, lecz tańsza. Stosuje się ją na dachach o kącie nachylenia od 9 stopni. Jest lekka i występuje w formie dużych arkuszy. Blachodachówkę można podzielić na:

  • blachę falistą, którą stosuję się na dachach o małym kącie nachylenia – to tani i lekki materiał, ale charakteryzuje się również słabą izolacją termiczną, 

  • blachę płaską, którą można stosować jedynie na poszyciu z płyt wiórowych albo desek.

Innym rodzajem blachy dachowej jest blacha trapezowa. Wyglądem nie przypomina dachówek, dlatego nie pasuje do domów w stylu tradycyjnym, ale komponuje się ze stylem loftowym i nowoczesnym. Właściwościami oraz ceną jest podobna do blachodachówki. Jeśli planujesz remont i zastanawiasz się, jakie pokrycie dachu wybrać, zaufaj doświadczonej firmie. Dach - Majster PPHU Jakub Ruchała to profesjonaliści, którzy fachowo doradzą oraz wezmą na siebie kwestię wykonawstwa i dostarczenia materiałów do klienta.

Gonty dachowe

Występują dwa rodzaje gontów: bitumiczne oraz drewniane. Te pierwsze są uformowanym na kształt dachówek asfaltem, lekkim, elastycznym, który sprawdza się w przypadku dachów o małym i dużym kącie nachylenia. Można je stosować na dachach o skomplikowanym kształcie, podobnie jak gonty drewniane. Te drugie cechuje świetna izolacja akustyczna i cieplna, ale należy pamiętać o ich  impregnacji.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas