Materiał Partnera Jak wybrać idealną tapetę?

Jak wybrać idealną tapetę?

W ostatnich latach tapety zdecydowanie powróciły do łask dekoratorów wnętrz. Pozwalają one na wyczarowanie małym kosztem unikalnych przestrzeni, a także na częstą i stosunkowo łatwą zmianę stylu pomieszczenia. Nie każdy miał jednak do czynienia z tapetami i nie każdy wie, na jakie parametry warto zwrócić uwagę, aby nie żałować zakupu. Przedstawiamy więc praktyczny przewodnik po świecie tapet.

Materiał wykonania

Wybór odpowiedniej tapety to nie tylko selekcja spośród tysięcy wzorów i kolorów. To przede wszystkim wybór właściwego materiału z jakiego została wykonana i takiego, który sprawdzi się w konkretnym wnętrzu, gwarantując nam pełne walory użytkowe. Chodzi przede wszystkim o panującą w pomieszczeniu wilgoć, która mogłaby doprowadzić do szybkiego zniszczenia, na przykład tapety papierowej. W tym przypadku zdecydowanie lepiej będzie skłonić się ku tapetom winylowym lub z włókna trwałego, które są odporne na wodę oraz na mechaniczne uszkodzenia. Łatwo je także czyścić, dlatego sprawdzą się w kuchniach oraz łazienkach.

Stylistyka

Najprzyjemniejszą częścią w przypadku zakupu tapety jest wybór wzoru. Jak wskazuje Mateusz Śliwa prowadzący sklep Fabryka Cienia, w sytuacji kupna nie warto jednak popadać w przesadę i łączyć ze sobą przypadkowych stylów, szczególnie jeśli chcemy zachować elegancję. W przypadku sypialni czy pokojów, niezwykle popularne jest oklejanie tylko jednej, centralnej ściany, przez co uzyskuje się oryginalny efekt, który przyciąga uwagę.

Fototapeta

Niesłabnącą popularnością cieszą się także fototapety, które stanowią unikalny element dekoracyjny. Do tego celu możemy wykorzystać własne fotografie – nadadzą one wnętrzu zindywidualizowany klimat i osobisty charakter. Montowane są one za pomocą kleju do tapet, jednak w ich przypadku konieczna jest nieco większa precyzja oraz dokładność montażu po to, aby efekt spełniał nasze oczekiwania.

Tapety flizelinowe

Jeśli szybko zmieniamy zdanie lub lubimy często przeobrażać wystrój naszych wnętrz, powinniśmy także zadbać o to, aby tapeta była zarówno łatwa w montażu oraz prosta w ewentualnym usunięciu. W tym obszarze znakomicie sprawdzą się tapety flizelinowe, których nie smaruje się za pomocą kleju, a przez to po nałożeniu na ścianę możemy zmieniać ich położenie i poprawić ewentualnie niedociągnięcia. Tego typu tapety mają także właściwości tłumiące hałas, przez co sprawdzą się w przypadku mieszkań w blokach.

Niezliczona liczba wzorów i kolorów – właśnie tym charakteryzują się współcześnie spotykane tapety. Jeśli jednak chcemy, by zakup był praktyczny, nie możemy kierować się tylko aspektami wizualnymi, ale także czysto użytkowymi.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas