Materiał Partnera Jak wybrać dobre pokrycie dachowe?

Jak wybrać dobre pokrycie dachowe?

Wybór pokrycia dachowego wpływa nie tylko na ostateczny wygląd całej budowli, ale też na komfort i warunki jej późniejszego użytkowania, a także na koszt całej inwestycji. Musi być więc dobrze przemyślany. Podejmując decyzję, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, takich jak choćby cena, wytrzymałość czy plan zagospodarowania najbliższej okolicy – oraz oczywiście nasze upodobania.

Wydatki na pokrycie dachowe pochłaniają dość sporą część kosztów budowy domu. Oznacza to, że wybierając nieco tańsze pokrycie, możemy poczynić konkretne oszczędności. Najwięcej środków przeznaczyć trzeba na tradycyjne dachówki ceramiczne. Podobne z wyglądu, ale mniej kosztowne okażą się dachówki cementowe. Niewiele wydamy też na popularne blachodachówki czy gont bitumiczny. Ten ostatni jest tańszy, ale cenę wyrównuje przygotowanie podłoża, które musi być wyjątkowo sztywne i równe.

Koszty dodatkowe

Warto zresztą pamiętać, że na ostateczny kształt ceny pokrycia dachowego wpływ ma nie tylko koszt samego materiału, ale także łatwość jego montażu, która przekłada się na koszt robocizny (tutaj wygrywa np. blacha trapezowa), oraz ciężar. Im bowiem większy, tym masywniejsza i bardziej wytrzymała – a więc też droższa – musi być więźba dachowa.

Ciężar i wytrzymałość

Najcięższe są dachówki ceramiczne. Cechują się one jednak zarazem największą żywotnością, a to kolejny ważny czynnik, który należy wziąć pod uwagę, wybierając pokrycie dachowe. Takie dachówki przetrwają w dobrym stanie co najmniej 50 lat, a nieraz drugie tyle, podczas gdy dachówki cementowe czy blachodachówki będą lżejsze, ale też mniej wytrzymałe.

Bryła dachu

Znaczenie ma również kształt dachu oraz kąt jego nachylenia podpowiada ekspert z firmy Dach Styl. Skomplikowana geometria wymaga zastosowania raczej drobnych dachówek ceramicznych bądź bitumicznych, przy niskim spadku z kolei na przykład blacha trapezowa czy blachodachówki zapewnią lepszy odpływ wody opadowej. Należy się jednak poważnie zastanowić nad użyciem ich w sytuacji, gdy będziemy korzystać z poddasza. Blacha nie tłumi odgłosów deszczu i gradu tak jak wykazująca o wiele lepsze właściwości akustyczne dachówka ceramiczna.

Usytuowanie budynku

Bardzo ważną kwestią może okazać się też lokalizacja budynku. Warto zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, zdarza się bowiem niekiedy, że nakazuje on zastosowanie pokrycia nie tylko w odpowiednim kolorze (który powinien swoją drogą pasować też do elewacji), lecz także wykonanym z konkretnego materiału. Z kolei jeśli dom ma stanąć w pobliżu większego skupiska drzew czy wręcz lasu, dobrze jest rozważyć wybór pokrycia mniej narażonego na porastanie nieestetycznym mchem, czyli na przykład dachówek pokrytych glazurą albo angobowanych, które cechują się mniejszą porowatością od ich klasycznych odpowiedników.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas