Artykuł sponsorowany Jak wybrać architekta do stworzenia projektu naszego domu?

Jak wybrać architekta do stworzenia projektu naszego domu?

Planując swój dom, warto zatrudnić do pomocy kogoś zaufanego. Jednak nie chodzi tu o znajomego czy członka rodziny. Nikomu bardziej nie zaufamy w kwestii planowania budowy niż specjaliście. Fachowiec zaprojektuje Ci dom nie tylko pod względem estetycznym, ale również pod względem bezpieczeństwa. Niezależnie od tego, czy budujesz dom od podstaw, czy jedynie przebudowujesz go – praca z architektem jest potrzebna. Jednak jak odróżnić dobrego architekta od wyzyskiwacza?

Po pierwsze – architekta trzeba znaleźć.

Najłatwiejszym sposobem będzie rozeznanie wśród znajomych. Poczta pantoflowa to nadal bardzo dobry środek reklamy, ale pamiętajmy, żeby brać namiar na naszego przyszłego wykonawcę tylko od znajomych, którzy są godni zaufania. Znajdźmy kilku architektów, a potem porównajmy ich portfolio. Dobry architekt będzie miał swoją stronę internetową z portfolio, opisem precyzującym jego podejście do pracy, która pomoże poznać również jego charakter – ale o tym za chwilę. Później spotkaj się z architektami. Zadaj dużo pytań – to pomoże wyjaśnić wizję architekta na współpracę i twój dom. Od razu się upewnisz, że potrafisz się z nim dogadać. To bardzo ważna cecha architekta, bowiem od tego zależy komfort twojego późniejszego życia. Niestety, nie zawsze jest tak kolorowo i czasem nieporozumienia wychodzą dopiero podczas budowy.

Po drugie – cena.

Budowa domu dzieli się zwykle na cztery fazy: schematycznej fazy projektowania, fazy projektu właściwego, fazy projektu budowlanego i fazy budowania. Pierwsza składa się ze spotkania z klientem i wizyty na działce budowlanej. Później następuje ogólna koncepcja projektu, poprawki, opracowywanie szczegółów, znów poprawki i finalna akceptacja. Dopiero wtedy architekt musi przygotować dokumentacje projektowe, aby uzyskać pozwolenie na budowę. Może też pomóc doradzić w wyborze wykonawców. W ostatecznej fazie, czyli na etapie budowy, architekt przeprowadza spotkania z klientem i z wykonawcą, oraz nadzoruje budowę pod kątem prawidłowości z projektem.  Jest to dużo pracy, nic więc dziwnego, że przeciętnie usługa architekta kosztuje 3% kosztów budowy. Może to się wydawać sporo, ale jednak zatrudniając fachowca – takiego jak Arcad Pracownia Architektury i Konstrukcji Arnold Ryczyrz – jesteśmy pewni, że wszystko będzie dobrze wykonane. Nie warto na tym oszczędzać, w końcu od tego zależy nasz przyszły komfort życia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas