Materiał Partnera Jak walczyć z wilgocią w budynku?

Jak walczyć z wilgocią w budynku?

Nadmierna wilgoć w pomieszczeniu może prowadzić nie tylko do zniszczenia materiałów budowlanych, ale także ma negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Szczególnie odczuwają to alergicy i astmatycy, dla których bakterie, grzyby i pleśnie to czynniki, które mogą wywoływać nagłe ataki duszności. Jakie są najczęstsze objawy wilgoci wewnątrz budynki i co zrobić, aby skutecznie pozbyć się tego problemu?

Technologia budowy i wykończenia

Bardzo ważne w zapobieganiu wilgoci w pomieszczeniu jest zadbanie o prawidłową ich budowę oraz wykończenie. Budynek powinien być izolowany i ocieplany we właściwy sposób. Istotne jest też, aby robić odpowiednio długie przerwy technologiczne, pomiędzy kolejnymi etapami prac budowlanych. Wszystkie materiały nakładane na mokro muszą mieć czas na to, aby dokładnie wyschnąć. Żeby przyśpieszyć ten proces, można zastosować osuszacz powietrza. W przeciwnym razie grzyb i pleśń może zacząć się rozwijać już  w nowym budynku, a ich wyeliminowanie jest trudne, gdyż penetrują materiały budowlane naprawdę głęboko.

Objawy wilgoci w pomieszczeniu:

  • Kondensacja pary – widoczna zwłaszcza w okolicy okien oraz na ścianach. Przyczyną bywa nieodpowiednia wentylacja. Zbieranie się pary wodnej to jeden z pierwszych objawów wilgoci, dlatego nie powinno się tego bagatelizować i warto zaopatrzyć się w urządzenia, które umożliwią jego osuszenie.
  • Nieprzyjemny zapach – charakterystyczny zapach stęchlizny lub zgnilizny oznacza, że bakterie, grzyb i pleść już zaczęły się rozwijać.
  • Ciemny nalot – podobnie, jak brzydki zapach, jest to ślad bytowania mikroorganizmów.

Osuszacze powietrza

Osuszacz powietrza to doskonały sposób na to, aby zapobiegać wilgoci. Profesjonalne osuszacze powietrza można znaleźć między innymi w ofercie warszawskiej firmy Uni-Lux. Podczas wyboru urządzenia, bardzo ważne jest dopasowanie jego typu i wydajności do wielkości oraz rodzaju pomieszczeń, w których będzie pracowało.

Rodzaje osuszaczy powietrza:

  • Osuszacze domowe – sprawdzają się w domach, w których pojawił się problem wilgoci. Osuszanie powietrza zapobiega rozwojowi drobnoustrojów. Bakterie, grzyby i pleśnie są niebezpieczne dla zdrowia człowieka.
  • Osuszacze przemysłowe – są niezwykle wydajne i osuszą nawet największe pomieszczenia, takie jak hale przemysłowe lub rozlegle magazyny.
  • Osuszacze budowlane – oprócz sporej wydajności, ich zaletą jest również mobilność. Polecane właścicielom firm budowlanych.

Na rynku można znaleźć również inne typy, takie jak osuszacze profesjonalne oraz basenowe. W razie wątpliwości warto spytać przedstawiciela sklepu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas