Artykuł sponsorowany Jak w praktyce wygląda tyczenie budynku?

Jak w praktyce wygląda tyczenie budynku?

Bardzo ważnym elementem robót budowlanych, w szczególności mowa tu o budowaniu domu i innych obiektów tego typu, jest tyczenie budynku. Czynność ta może stanowić duże i ciekawe wydarzenie dla inwestora, ponieważ wtedy po raz pierwszy zobaczy zarys obiektu budowlanego, który planuje zbudować. Jak wygląda tyczenie obiektu budowlanego w praktyce, kiedy wykonuje się tę czynność i jakie są konsekwencje niewłaściwego wytyczenia?

Jak przebiega tyczenie budynku?

Tyczenie budynku to istotny etap podczas rozpoczęcia budowy. Realizacją takich zadań zajmują się geodeci. Zwykle jest to ta sama osoba, która wcześniej sporządziła mapę do celów projektowych. Geodeta z firmy Geoduet ze Świecia a województwie kujawsko-pomorskim informuje, że wytyczenie obiektu budowlanego musi być odnotowane w dzienniku budowy. Wpisuje się tam datę tyczenia, a geodeta składa swój podpis pod tą informację. Bez tego wpisu niemożliwe jest formalne zakończenie prac budowlanych.

Samo tyczenie budynku to nic innego niż przeniesienie obiektu z projektu na działkę. Zadaniem geodety jest odpowiednie usytuowanie budynku względem granic działki i innych charakterystycznych jej elementów, a także właściwe zorientowanie obiektu budowlanego względem stron świata. Geodeta wytycza też charakterystyczne części budynku. Tymi elementami mogą być między innymi osie konstrukcyjne ścian. Poza tym geodeta jest odpowiedzialny za wyznaczenie tzw. zera budynku, która informuje o charakterystycznej wysokości obiektu w terenie. Najczęściej jest to poziom wykończonej posadzki parteru. Poziom zero musi być zaznaczony na punkcie w terenie, którego nie można przemieścić.

Wytyczenie obiektu budowlanego – kiedy się to robi i jak sprawdzić poprawność?

Tyczenie obiektu budowlanego zwykle wykonuje się po stworzeniu wstępnego wykopu. Dlaczego nie zaleca się wykonywania tego zadania przed pracą przy użyciu ciężkiego sprzętu? Przede wszystkim ze względu na to, że podczas prac ziemnych mogłoby dojść do zniszczenia zaznaczonych przez geodetę punktów. Z tego względu przyjęło się, że tyczenie budynku wykonuje się po usunięciu warstwy humusu i po wykopach.

Po wytyczeniu niezbędne jest to, aby wykonawca praz budowlanych oraz kierownik budowy sprawdzili osie obiektu i jego zorientowanie względem stron świata. Równie ważne jest także zweryfikowanie osi względem siebie, a także sprawdzenie przekątnych. Jeśli wszystko zostało sprawdzone, można kontynuować dalsze prace budowlane.

Błędne wytyczenie budynku – jakie są konsekwencje?

Może przytrafić się taka sytuacja, że doszło do nieprawidłowego tyczenie budynku i jest ono niezgodne z projektem budowlanym. W konsekwencji takiego postępowania musimy liczyć się z tym, że budynek może zostać wzniesiony nie tak, jak widnieje to na projekcie i pozwoleniu budowlanym. Może okazać się, że w takiej sytuacji konieczne będzie dostarczenie nowego projektu i uzyskanie nowej decyzji o pozwoleniu na budowę. W skrajnych przypadkach taki błąd może oznaczać konieczność rozbiórki części, a nawet całości obiektu budowlanego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas