Materiał Partnera Jak uniknąć problemów z energią elektryczną w domu?

Jak uniknąć problemów z energią elektryczną w domu?

Budując dom mamy obowiązek wykonać projekt instalacji elektrycznej. Jednak sam projekt elektryczny nie jest gwarantem bezawaryjnego działania przydomowej sieci elektroenergetycznej. Ważne jest, aby korzystać z instalacji elektrycznej w sposób racjonalny, począwszy od samego rozmieszczenia urządzeń energochłonnych, poprzez ich użytkowanie, a na ewentualnych kontrolach sieci elektrycznej skończywszy.

Obecnie istnieje dużo sprzętów, urządzeń elektrycznych, które podpinamy na stałe do istniejącej w domu instalacji elektrycznej. Należy do niej zwykle duży sprzęt AGD-RTV używany w łazience, kuchni, czy też pokoju dziennym. 

Jakie mogą być przyczyny przerwy w dostawie prądu?

Instalacja elektryczna w każdym domu, czy firmie jest przewidziana do określonego obciążenia energetycznego. Nieumiejętne korzystanie z instalacji elektrycznej może prowadzić nie tylko do obniżenia sprawności sieci elektroenergetycznej, ale może być również przyczyną spięcia, poważnej awarii. Do podstawowych przyczyn braku prądu można zaliczyć:

  • Zniszczenia wywołane złymi warunkami atmosferycznymi – w momencie, gdy zaobserwujemy, że awaria zasilania dotyczy również pobliskich domów, osiedla, na którym mieszkamy, mamy do czynienia z awarią zbiorową, którą zgłaszamy na pogotowie energetyczne, pod numerem 911,

  • Przeciążenie sieci elektrycznej – czasem jednoczesna praca urządzeń o dużej mocy energetycznej jak pralka, zmywarka, piekarnik elektryczny mogą powodować przeciążenie sieci i „wyskoczenie bezpiecznika”. Ponowne go załączenie przywraca prąd w domu, jednak jest to sygnał, aby wezwać firmę świadczącą usługi elektryczne, celem dokonania przeglądu instalacji elektrycznej i poprawy jej sprawności.

  • Stara instalacja elektryczna – niekiedy istniejąca instalacja elektryczna jest przestarzała, częste przeciążenia sieci mogą doprowadzić w skrajnych przypadków do pożaru, dlatego będąc właścicielem domu, który ma starą instalację, nie należy zaniedbywać okresowych przeglądów sprawności sieci.

Komu zgłosić awarię przydomowej instalacji elektrycznej?

Przykładem firmy, gdzie zarówno dokonamy procesjonalnego przeglądu stanu instalacji elektrycznej, jak i ewentualnych modernizacji i napraw w przypadku awarii komponentów tworzących domową sieć elektryczną jest firma Usługi Elektryczne „ZWARCIE” Damian Sobótka.

Doświadczona i wykwalifikowana ekipa elektromonterów dokona przeglądu całej sieci elektrycznej, zarówno instalacji oświetleniowej, którą tworzą urządzenia o niewielkiej mocy, jak i instalację siłową. Ta druga obejmuje sprzęt o dużym poborze prądu, czyli wszelkiego rodzaju urządzenia grzewcze, podgrzewacze wody, czy też trójfazowe kuchenki grzewcze.

Podziel się