Artykuł sponsorowany Jak ułożyć kostkę brukową

Jak ułożyć kostkę brukową

Kostka brukowa sprawdza się bardzo dobrze na podjazdach do garażu, alejkach w przydomowym ogrodzie oraz przed domem. Jest trwała i wygląda bardzo atrakcyjnie. Aby nawierzchnia nie uległa szybko uszkodzeniu, kostka brukowa musi być prawidłowo ułożona. Proces ten nie jest skomplikowany, wymaga jednak wcześniejszego przygotowania powierzchni. W jaki sposób prawidłowo ułożyć kostkę brukową?

Przygotowanie terenu do układania kostki brukowej

Układanie kostki brukowej wykonujemy dopiero po właściwym przygotowaniu terenu.

Pierwszym krokiem jest wytyczenie terenu na podjazd czy alejki. Najdokładniej można to zrobić, rozciągając drut pomiędzy ogrodzeniem a ścianą domu, w miejscu, gdzie mają powstać krawężniki. Dzięki temu łatwo jest wymierzyć teren.

Następnie czekają nas roboty ziemne na wytyczonym obszarze. Należy wybrać nie tylko ziemię roślinną, tzw. humus, lecz zrobić wykop na głębokość co najmniej 35 cm. Przy okazji tych prac można wyrównać teren lub wyprofilować spadki. Wypożyczenie minikoparki z pewnością ułatwi nam zrobienie niezbędnego wykopu.

Kolejny krok to ułożenie na dnie wykopu warstwy żwiru. Żwir po wysypaniu trzeba zagęścić, czyli ubić, najlepiej za pomocą zagęszczarki mechanicznej. Następnie trzeba zrobić właściwe podłoże pod kostkę, czyli podbudowę. Podbudowa oprócz pełnienia funkcji nośnej powinna zapewnić odpływ wody. Wykonuje się ją z drobnego kruszywa i zagęszcza. Prawidłowe wykonanie podbudowy zapewnia trwałość powierzchni. Na tym etapie dobrze jest wykonać krawężnik, który zabezpieczy mającą powstać powierzchnię z kostki przed rozchodzeniem się na boki.

Na podbudowę wysypujemy podsypkę z piasku, na którą bezpośrednio kładzie się kostkę. Podsypki się nie zagęszcza. Jej zadaniem jest stabilizacja poszczególnych elementów bruku.

Układanie kostki brukowej

Układanie kostki również musi być przeprowadzone umiejętnie i dokładnie. Jak informują fachowcy z firmy brukarskiej Patin-Bud Usługi Budowlane Wojciech Jurkowski, poszczególne kostki należy układać estetycznie, aby tworzyły wybrany wzór. Jednocześnie trzeba uważać, żeby nie uszkodzić podsypki oraz aby szczeliny między kostkami nie były zbyt szerokie ani zbyt wąskie.

Kolejnym etapem jest spoinowanie, czyli wypełnienie szczelin pomiędzy kostkami. Wypełniamy je drobnym, suchym piaskiem.

Powierzchnię z kostki również trzeba zagęścić wibratorem płytowym, zabezpieczonym warstwą z tworzywa sztucznego, aż do momentu osiągnięcia jej stabilizacji. Gotową powierzchnię należy wysprzątać dokładnie z resztek piasku, ponieważ mogą one powodować przebarwienia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas