Materiał Partnera Jak układa się kostkę brukową?

Jak układa się kostkę brukową?

Układanie kostki brukowej tylko na pierwszy rzut oka może wydawać się zadaniem łatwym. Tak naprawdę jest to skomplikowany i przede wszystkim wieloetapowy proces, wymagający użycia specjalistycznego sprzętu. Współcześnie produkowana kostka brukowa może pełnić funkcję zarówno estetyczną, jak i stricte użytkową. W ostatecznym rozrachunku i tak o wszystkim decyduje jej właściwy montaż. Co w tym zakresie oferują najlepsi wykonawcy?

Prace przygotowawcze

Z ułożeniem kostki brukowej jest trochę jak z montażem dachówki. Choć materiały te leżą oczywiście na zupełnie innych poziomach, to wielu ludzi zwraca jedynie uwagę na efekt wykonanych prac. Stosunkowo rzadko obserwuje się i podziwia często bardzo trudne prace przygotowawcze. Jakich robót dodatkowych wymaga położenie kostki brukowej? Jest tego naprawdę sporo. Przede wszystkim trzeba zacząć od przygotowania terenu. Mowa tu o niwelacji oraz wyrównywaniu gruntu. Oczywiście po wcześniejszym uzgodnieniu projektu z klientem. W pracach tych bardzo często przydaje się ciężki sprzęt taki jak zagęszczarki do gleby oraz koparko-ładowarki. Nie można pominąć również kwestii pojazdów transportowych, dzięki którym można w bardzo łatwy sposób wywieźć nadmiar ziemi z placu budowy.

Bardzo ważną kwestią podczas układania kostki brukowej, jest utwardzenie terenu. Dokonuj się go za pomocą podsypki. W zależności od rodzaju przeznaczenia gruntu stosuje się piasek, żwir, czy nawet beton. W razie wątpliwości co do tego, jaką podsypkę wybrać, warto udać się z prośbą o pomoc do najbardziej doświadczonych firm brukarskich. Zdecydowanie zalicza się do nich firma Win-Bud, od lat oferująca swoje usługi wszystkim zainteresowanym pracami budowlanymi. Na przestrzeni czasu firma zdążyła wyrobić sobie opinię rzetelnej oraz dotrzymującej terminów. Co jeszcze trzeba wiedzieć o układaniu kostki brukowej?

Odprowadzenie wody deszczowej

Przy układaniu kostki brukowej nie można zapomnieć o konieczności zamontowania systemów odwodnienia, które stanowią de facto integralną część całej konstrukcji. Można dokonać tego przed położeniem kostki brukowej, rozprowadzając rury drenażowe po całym ogrodzie pod ziemią, lub równolegle do prac związanych z układaniem, montując tzw. odwodnienia liniowe.

Zadaniem obu systemów jest wyprowadzenie nadmiaru wody deszczowej z dala od kostki. Dlaczego jest to aż tak ważne? Otóż dlatego, że mogłoby doprowadzić do przesiąknięcia wilgoci w głąb struktury, a co za tym idzie jej dezintegracji od wewnątrz. Nadmiar wody w okresie zimowym mógłby również spowodować przemarzanie i pękanie kostki brukowej.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas