Materiał Partnera Jak stworzyć własny staw?

Jak stworzyć własny staw?

Własny staw to doskonały pomysł na oryginalną aranżację ogrodu. Z czasem możemy być zaskoczeni bogactwem życia, które narodzi się w jego obrębie. Sadzawkę można też zarybić, co zwykle czynią wędkarze, którzy chcą zrelaksować się „nad wodą” w pobliżu swojego domu. Budowa stawu wodnego nie jest zbyt problematyczna, ale wiele osób nie wie, jak w ogóle zabrać się za to przedsięwzięcie. Czy wymagane są jakieś zezwolenia. Komu zlecić wykopanie dołu? Gdzie go umiejscowić?

Własny staw a kwestie prawne

Możemy wyróżnić dwa rodzaje stawów – przepływowe i z wodą stałą. Te pierwsze stanowią własność państwową, nawet jeśli znajdują się na prywatnej działce. Z tego też względu na ich budowę potrzebujemy zezwolenia ze Starostwa Powiatowego. Musimy pamiętać też o tym, że ze stawów zbudowanych na wodach płynących, może tak naprawdę korzystać każdy. Często zdarza się, że dany inwestor wykopie staw na własnym gruncie, a ktoś inny łowi w nim ryby. Konieczne jest uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego, co uniemożliwi takie działania osobom trzecim.

Z mniejszymi problemami wiąże się zbudowanie stawu z wodą stałą, co jest zresztą popularniejszym rozwiązaniem. Jeżeli jego powierzchnia nie będzie przekraczać  30 mkw, nie musimy ubiegać się o żadne pozwolenia na budowę. Pamiętajmy jednak, że staw z wodą stałą wymaga podłoża gliniastego lub iłowego. Nie może mieć też żadnych odpływów i dopływów, co będzie skutkować potrzebą otrzymania pozwolenia wodnoprawnego.

Gdzie usytuować staw?

Staw powinien zająć dobrze nasłonecznione miejsce na działce. Warto też zadbać o ochronę sadzawki przed wiatrem, ale za to odpowiadać będą rośliny, które wokół niej posadzimy. Nie umieszczajmy stawu w pobliżu drzew, gdyż będą one rzucały cień na wodę oraz zanieczyszczały ją spadającymi liśćmi, pyłkami, gałązkami itp. W pobliżu stawu nie należy również sadzić młodych drzew. Rozwijające się korzenie mogą bowiem naruszyć folię, którą wyłożymy dno sadzawki.

Jak zrobić wykop pod staw?

Budowę stawu dobrze jest zlecić profesjonalnej firmie, która świadczy usługi koparką. Przykładem takiego przedsiębiorstwa jest France-Pol, które działa na terenie województwa kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego. Głębokość wykopu powinna być uzależniona od przyszłego przeznaczenia stawu. Jeśli chcemy hodować w nim ryby i płazy, powinna ona wynosić przynajmniej 1,2 m. Przyjmuje się, że 500 litrów to 1 metr kwadratowy powierzchni tafli wody. Mając na uwadze ten przelicznik, sami możemy zadecydować o wielkości ogrodowej sadzawki.

Ziemię z wykopu można wykorzystać do obłożenia brzegów stawu, stworzenia łagodnie opadających zboczy i wyłożenia dna. Warto pomyśleć też o stworzeniu trzech sfer głębokości, co pozwoli na uprawę różnych roślin, a także zwabi do naszej sadzawki rozmaite gatunki płazów. Kiedy wykop jest już gotowy, należy oczyścić go z kamieni i gałęzi, celem rozłożenia folii. Możemy użyć przedtem maty zabezpieczającej, co zapobiegnie uszkodzeniu folii przez korzenie. Podłoże stawu trzeba wyłożyć gliną lub piaskiem. Na sam koniec uzupełniamy sadzawkę wodą. Aby staw prezentował się estetycznie, jego brzegi warto udekorować kamieniami i roślinami, które dobrze czują się w podmokłym środowisku.

Opracowanie:

France-Pol Jacek Obara

Zakrzewek 19

  • tel. 510 601 460

Podziel się