Artykuł sponsorowany Jak stawia się żurawia budowlanego?

Jak stawia się żurawia budowlanego?

Żurawie budowlane, zwane również żurawiami wieżowymi, to nieodłączny element krajobrazu miejskiego – przy pomocy tych potężnych maszyn budowane są największe obiekty architektoniczne, takie jak wieżowce, hale sportowe, centra handlowe. Mimo że widuje się je tak często, to niewiele osób miało okazję oglądać proces ich powstawania na placu budowy.

Budowa żurawia – od podstaw

Pierwszym etapem stawiania żurawia budowlanego jest przygotowanie gruntu – podłoże powinno być równe i utwardzone, aby zapobiec przechyłom konstrukcji. Na przygotowanym gruncie ustawia się podstawę konstrukcji. Jest to stalowa rama, na której ustawia się balast pod postacią ciężkich, betonowych bloków. Do wykonania tego zadania wykorzystywane są żurawie samochodowe – z ich pomocą możliwe jest przeniesienie ciężkich elementów podstawy żurawia wieżowego w wybrane miejsce i ich montaż. Usługi dźwigowe przy wykorzystaniu nowoczesnych żurawi mobilnych znajdziemy w ofercie firmy eM-Tech z Torunia.

Kolejne etapy budowy

Po ustawieniu przychodzi czas na montaż kabiny operatora, wysięgnika oraz jego przeciwwagi. Dopiero później przychodzi kolej na wznoszenie masztu żurawia. W tym celu wykorzystywane jest urządzenie wznoszące pod postacią kratownicy z czterema ściankami oraz siłownikami hydraulicznymi. Jedna ze ścianek urządzenia jest ruchoma – to właśnie przez nią w środku urządzenia umieszcza się kolejne stalowe moduły masztu. Przy pomocy siłowników urządzenie unosi wierzchnią część żurawia, stwarzając wolne miejsce dla modułu. Po jego umieszczeniu i solidnym przymocowaniu do wysięgnika, urządzenie podnosi całą konstrukcję, tworząc między podstawą o modułem kolejną lukę – umieszcza się w niej następny segment masztu. Cały proces powtarzany jest aż do uzyskania pożądanej wysokości żurawia. Żurawie stawiane przy pomocy tej technologii nazywa się samowznoszącymi. Choć z daleka mogą wydawać się dość delikatne, to w rzeczywistości są bardzo stabilne i zdolne do pracy z bardzo dużymi obciążeniami – wolnostojący dźwig o przekroju masztu 2,3 metra może osiągnąć wysokość nawet 100 metrów. Najwyższy produkowany seryjnie żuraw tego typu ma wysokość 110 metrów i jest w stanie podnieść ciężar do 80 ton. Innym rodzajem maszyn są żurawie zakotwiczone, które przyczepia się do konstrukcji budowanego obiektu, np. wieżowca – jedynym ograniczeniem ich wysokości jest długość liny dźwigowej. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas