Materiał Partnera Jak sprawić, by malowanie proszkowe było wydajne?

Jak sprawić, by malowanie proszkowe było wydajne?

Malowanie dużych powierzchni metalowych to zadanie wymagające odpowiednich umiejętności i sprzętu. Nie w każdej sytuacji sprawdzi się skrupulatne pokrywanie elementów płynną farbą, gdyż takie emulsje nie zawsze posiadają odpowiednie właściwości. Nowoczesną alternatywą są farby proszkowe, które nie tylko ułatwiają pracę, ale są wydajniejsze i skuteczniejsze.


Na czym polega malowanie proszkowe?

Malowanie proszkowe to technika nanoszenia powłok lakierniczych z wykorzystaniem urządzenia elektrostatycznego. Tę metodę stosuje się głównie do elementów metalowych i aluminiowych, chociaż niektóre urządzenia umożliwiają również pokrycie farbą przedmiotów z drewna. Do malowania używa się specjalnej farby w proszku, którą można precyzyjnie pokryć całą powierzchnię obrabianego elementu. Malowanie proszkowe pozwala w szybkim czasie pokryć nawet duże powierzchnie farbą – mówi specjalista z firmy LakierujemyProszkowo. – Dodatkowo nałożenie farby proszkowej gwarantuje ochronę antykorozyjną, dlatego nie wymaga stosowania innych preparatów zabezpieczających. – dodaje. Do malowania proszkowego niezbędne są określone warunki oraz wyspecjalizowane maszyny, którymi dysponują profesjonalne warsztaty lakiernicze.


Jak poprawić wydajność malowania proszkowego?

Cały proces malowania proszkowego składa się z kilku etapów, które decydują o ostatecznym efekcie i trwałości farby. Prawidłowe przygotowanie malowanych elementów to podstawa, jeżeli chodzi o skuteczność metody proszkowej. Mimo że malowanie proszkowe należy do najwydajniejszych technik nakładania powłok lakierniczych, to można jeszcze bardziej poprawić jej skuteczność. Żeby zwiększyć wydajność malowania, należy pamiętać o:

  • Użyciu wysokiej jakości farby – rodzaj farby ma duże znaczenie dla wydajności i skuteczności malowania. Warto zdecydować się na preparaty od sprawdzonych producentów, zamiast szukać oszczędności w tańszych zamiennikach.
  • Korzystaniu z profesjonalnego sprzętu – najbardziej wydajne są maszyny do automatycznego nakładania powłok. Dzięki nim można ograniczyć zużycie farby i równomiernie pokryć lakierem całą powierzchnię.
  • Prawidłowym przygotowaniu elementu – przed rozpoczęciem pracy, powierzchnia malowanego elementu musi zostać dokładnie oczyszczona i odtłuszczona. Jest to gwarancja skuteczności malowania i lepszej przyczepności farby.

Malowanie proszkowe już samo w sobie jest metodą wydajną, jednak właściwe postępowanie sprawi, że technika ta będzie jeszcze skuteczniejsza.

Podziel się