Artykuł sponsorowany Jak przyspieszyć wysychanie tynków?

Jak przyspieszyć wysychanie tynków?

Na tempo schnięcia tynku ma wpływ rodzaj zastosowanego materiału oraz sposób przygotowania podłoża. Oprócz czynników technicznych kluczową rolę odgrywa również temperatura panująca w tynkowanych pomieszczeniach. Odpowiednie warunki atmosferyczne zapewniają szybki postęp prac. Dzięki wykorzystaniu odpowiednich urządzeń, tynkowanie można przeprowadzać zarówno w ciepłych, jak i zimnych miesiącach roku. Jak skutecznie przyspieszyć wysychanie tynków?

Od czego zależy schnięcie tynków?

W budownictwie czas schnięcia tynku określa się jako sezonowanie. Proce ten trwa zazwyczaj do 30 dni. W przypadku cementowych i cementowo-wapiennych każdy centymetr warstwy potrzebuje od 7 do 14 ani na całkowite wyschnięcie. Nieco szybciej gotowe do dalszych prac są tynki dekoracyjne, które schną od kilkunastu do kilkudziesięciu godzin.

Odpowiedni dobór terminu działania ma duży wpływ na tempo przeprowadzanych prac. Najbardziej efektywne schnięcie tynków ma miejsce w okresie wiosenno-letnim, kiedy sytuacja pogodowa jest najbardziej ustabilizowana. Głównym celem tynkarzy okazuje się uniknięcie przestojów wynikających z niskiej temperatury i dużej wilgotności. 

Mokre posadzki lub ściany uniemożliwiają wykonywanie dalszych zadań, co często opóźnia realizację całego projektu. Proces schnięcia wspomaga także właściwa wentylacja pomieszczeń i profesjonalne osuszanie z użyciem osuszaczy i nagrzewnic. Należy pamiętać o unikaniu przeciągów, które mogą negatywnie wpływać na strukturę i trwałość tynku. Intensywne ogrzewanie  pozwala na sprawną realizację zleceń, nawet w sezonie jesienno-zimowym.

Co przyspieszy wysychanie tynków?

Zaopatrzenie się w odpowiedni sprzęt umożliwia szybsze osuszanie tynków. Powszechnie używane na budowach przenośne osuszacze kondensacyjne likwidują wilgoć w tynkowanych pomieszczeniach, niezależnie od warunków na zewnątrz. Praca tego urządzenia polega na skraplaniu pary wodnej z zassanego powietrza, a następnie wydmuchiwaniu go w osuszonej i jednocześnie cieplejszej o kilka stopni postaci. Suche i ciepłe warunki w pomieszczeniu usprawniają schnięcie ścian i podłóg.

Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które różnią się od siebie wydajnością i zakresem temperatur. Wiele firm, np. Euro-Tech, oferuje wypożyczenie osuszaczy i nagrzewnic, co pozwala na jednorazowe użycie i wypróbowanie skuteczności poszczególnych maszyn. Czas osuszania za pomocą tego rodzaju urządzeń wynosi od kilku godzin do kilku dni, zależnie od panującej temperatury, wielkości pomieszczenia i aktualnego poziomu wilgotności.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas