Materiał Partnera Jak przygotowuje się podłoże pod garaż blaszany?

Jak przygotowuje się podłoże pod garaż blaszany?

Nowoczesne garaże blaszane są jednym z najpopularniejszych typów konstrukcji stalowych, jakie dodatkowo umieszcza się na prywatnych posesjach. Ich doskonały wygląd w połączeniu z wysoką funkcjonalnością sprawiają, że są one bardzo często wybierane przez inwestorów szukających rozwiązań w zakresie przechowywania pojazdów. Jak należy przygotować podłoże pod taki właśnie garaż?

Rodzaje podłoża nadające się pod garaż blaszany

Choć garaże blaszane są konstrukcjami stalowymi o wiele lżejszymi niż np. betonowe budowle, to podłoże pod nimi powinno być również w sposób odpowiedni przygotowane przed montażem. Istnieje kilka rozwiązań w tym zakresie, a jedną z nich jest wylewka betonowa. To jeden z najczęściej wybieranych przez inwestorów sposobów – jest dość tani w wykonaniu, a także gwarantuje wysoką stabilność garażu blaszanego. Przy wyborze wylewki betonowej należy pamiętać o właściwym powiększeniu obszaru wyznaczonego pod tego typu konstrukcję. Podłoże powinno być 20 cm szersze i dłuższe od wymiarów garażu.

Pod garaż blaszany można też zastosować betonowy fundament lub ułożyć bloczki z tego samego materiału. W przypadku ostatniego rozwiązania niezbędne jest zachowanie sporej precyzji i jednocześnie uprzedniego wyrównania terenu pod bloczki betonowe. Blachostal Dawid Malec to firma zajmująca się produkcją hal, wiat, magazynów i garaży blaszanych, która dostarczy konstrukcję stalową i zamontuje ją na wybranym podłożu. Co jeszcze trzeba wiedzieć przed zakupem blaszanego garażu?

Czy na garaż z blachy niezbędne jest pozwolenie budowlane?

Wznoszenie konkretnych obiektów na prywatnej posesji możliwe jest wtedy, gdy jest to zgodne z obowiązującym prawem budowlanym. Do przygotowania większych konstrukcji niezbędne jest uzyskanie stosownego pozwolenia. Jeśli chodzi o garaże blaszane, to wytyczne w tym zakresie są opisane ogólnie w przepisach i wskazują, że powierzchnia zabudowy nie może przekraczać 35 m2 przy działce o powierzchni 500 m2.

Wolnostojąca konstrukcja stalowa tego typu może być zatem z powodzeniem umiejscowiona na prywatnej działce bez dodatkowych pozwoleń, jednak wymagane jest właściwe przygotowanie podłoża. Należy również pamiętać o konieczności zakotwiczenia garażu blaszanego. Jest to usługa, którą inwestor powinien wykonać we własnym zakresie. Jeśli jednak nie posiada stosownej wiedzy i umiejętności, może powierzyć ją odpłatnie fachowcom zajmującym się montażem garażu na jego działce. W ten sposób konstrukcja będzie w pełni stabilna.

Opracowanie:

Dawid Malec

Piekiełko 110

Podziel się