Artykuł sponsorowany Jak przygotować się do samodzielnego malowania ścian w mieszkaniu?

Jak przygotować się do samodzielnego malowania ścian w mieszkaniu?

Malowanie to najpopularniejsza metoda wykańczania ścian wewnętrznych. Biorąc pod uwagę, że jest to proces znacznie łatwiejszy niż np. montaż płytek czy tapetowanie, wiele osób próbuje podjąć się tego zadania samodzielnie. Okazuje się jednak, że poza zakupem wysokiej jakości farby, równie istotne są kwestie dotyczące właściwego przygotowania podłoża. O czym zatem warto pamiętać, aby uzyskać najlepsze możliwe rezultaty estetyczne?

O co zadbać przed przystąpieniem do malowania?

Malowanie ścian wewnętrznych to wieloetapowy proces, który zawsze wymaga indywidualnego podejścia. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na stan techniczny podłoża. Jeżeli znajdują się na nim głębokie zarysowania lub np. otwory po kołkach montażowych, należy je starannie zaszpachlować. Kiedy ściana zostanie już pozbawiona wszelkich niedoskonałości, przechodzi się do kolejnego etapu, czyli gruntowania.

Wykorzystanie specjalistycznych preparatów pozwoli uzyskać idealnie równą chłonność ściany, co bezpośrednio przełoży się na mniejsze zużycie samej farby oraz lepsze rezultaty estetyczne. Jeżeli dysponujemy odpowiednio dużą ilością czasu, warto poczekać nawet do 12 godzin na całkowite wyschnięcie gruntu. Przed przystąpieniem do malowania ścian, osoba wykonująca prace musi także zadbać o właściwe zabezpieczenie całego pomieszczenia.

Do ochrony posadzki oraz mebli najlepiej sprawdzą się grube folie. Jeśli natomiast chodzi o parapety, listwy przypodłogowe i futryny – to niezastąpione okazują się taśmy malarskie. Oczywiście trzeba zaopatrzyć się także w wałki oraz pędzle. W przypadku tych narzędzi doświadczenia specjalistów z branży i samych użytkowników jasno wskazują, że na produktach tego typu nie można oszczędzać. Co jeszcze warto wiedzieć?

Jaką farbę wybrać?

Niestety na to pytanie nie da się dopowiedzieć w sposób jednoznaczny, ponieważ wszystko zależy od tego, jakie pomieszczenie przeznaczone jest do remontu. W pokojach dziennych, czyli w salonie, sypialni czy gabinecie najlepiej wykorzystać nowoczesne farby ceramiczne, które zapewniają przede wszystkim idealną jakość powłoki malarskiej. W przedpokoju natomiast doskonale sprawdzą się farby odporne na mycie oraz szorowanie. Nieco inaczej cała sprawa wygląda w przypadkach kuchni oraz łazienek, gdzie panuje okresowo podniesiona wilgotność powietrza.

Aby ściany zachowały swój nienaganny wygląd przez wiele lat, należy zainwestować w hydrofobowe farby lateksowe. Jak podkreślają doświadczeni specjaliści z firmy Techma Budowa, jedynie kompleksowe podejście do inwestycji może zapewnić uzyskanie efektów zgodnych z wyobrażeniami klienta. Z praktycznego punktu widzenia trzeba wspomnieć także o tym, że w przypadku pokrywania istniejącego ciemnego koloru jaśniejszym odcieniem, istnieje konieczność zastosowania białej farby podkładowej. Pozwoli to uniknąć problemów z ewentualnym pojawianiem się prześwitów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas