Artykuł sponsorowany Jak przygotować powierzchnię pod płytki łazienkowe?

Jak przygotować powierzchnię pod płytki łazienkowe?

Właściciele łazienek coraz częściej decydują się na wyłożenie jej płytkami. Taką pracę można przeprowadzić samodzielnie, nie można jednak robić tego bez przygotowania. Od podłoża, na którym zostanie ułożona glazura, zależy, jak dobrze będzie się ona trzymać. Nierówne powierzchnie albo te, które nadal pokrywa stara zaprawa i tynk mogą nie złapać dobrze kleju, a co za tym idzie, zyskuje się niższą jakość wykończenia.

Ocena podłoża i jego czyszczenie

Istotnym elementem podczas układania płytek jest przede wszystkim ustalenie stanu podłoża. Składa się na to ocena:

  • stabilności,
  • równości,
  • czystości,
  • nienasiąkliwości.

Wszystkie cztery elementy są bardzo ważne, ponieważ od nich zależy efekt prac. Płytki muszą stanąć na równej powierzchni, a wszelkie odkształcenia wymagają dokładnego glazurowania podłoża. Powierzchnię można ocenić samodzielnie. Wystarczy przyjrzeć się dokładnie ścianie lub podłodze, można także przejechać po niej ręką. Wszędzie tam, gdzie tynk się kruszy, a beton nie jest jeszcze związany, nie powinno nakładać się kleju ani nowej zaprawy, bo płytki mogą bardzo szybko odpaść.

Przed glazurowaniem i rozprowadzaniem kleju na ścianę lub podłogę należy dokładnie je oczyścić. Wszelkie zanieczyszczenia to dodatkowe nierówności i trudności, które wpłyną na późniejsze etapy pracy. W tym kroku należy koniecznie skupić się na:

  • usunięciu kurzu i wszelkich pyłków np. przez odkurzanie,
  • zdrapaniu tapety, usunięciu łuszczącego się tynku czy starego podłoża po poprzednich płytkach,
  • usunięciu tłustych plam po olejach i innych substancjach.

Dopiero na oczyszczoną powierzchnię można nakładać klej. Jeśli jednak stwierdzono, że powierzchnia jest nierówna, konieczne będzie glazurowanie. To natomiast musi być wykonane dokładnie oraz fachowo, jeśli chce się pozbyć wszystkich niedoskonałości.

Glazurowanie – samodzielnie czy ze specjalistą?

Glazurowaniem można zająć się samemu, ale trzeba zarezerwować sobie na to chwilę czasu. Dla osób zabieganych znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wynajem profesjonalnej ekipy, na przykład Art Styl. Dodatkową zaletą tego wyboru będzie gwarancja fachowo wykonanej usługi. Glazurowanie pomaga także zmniejszyć chłonność powierzchni, na której mają być kładzione płytki. To bardzo ważny element, bo na zbyt chłonnej powierzchni zaprawa może nie schnąć prawidłowo. Do glazurowania niezbędne będą odpowiednie materiały, w tym preparat gruntujący, który można zakupić samodzielnie. Z tą pracą nie należy się spieszyć, bo można pominąć istotny fragment podłoża.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas