Materiał Partnera Jak przygotować działkę pod budowę domu?

Jak przygotować działkę pod budowę domu?

Zanim na wybranej działce stanie nasz wymarzony dom jednorodzinny, musimy zadbać o odpowiednie przygotowanie posesji do rozpoczęcia prac budowlanych. Nawet jeśli działka jest względnie równa i panuje na niej porządek, do zrobienia jest naprawdę sporo rzeczy. Zazwyczaj prace przygotowawcze wymagają zatrudnienia ekipy fachowców dysponujących profesjonalnym sprzętem. Jakie zadania na nich czyhają?

Ogrodzenie placu budowy i wyznaczenie ciągów komunikacyjnych

Zgodnie z polskim prawem teren budowy musi być ogrodzony. Oczywiście nie musimy od razu stawiać eleganckiego ogrodzenia, które zostanie z nami na następne lata. Na rynku dostępne są płoty tymczasowe, które nie prezentują się zbyt okazale, ale za to doskonale pełnią swoją funkcję – wyznaczają granice działki i zapewniają bezpieczeństwo osobom, które przebywają na budowie. Ogrodzenie tymczasowe musi spełniać pewne wymogi. Według przepisów BHP nie może być niższe niż 1,50 m i nie może znajdować się mniej niż 1m od wykopu.

Usunięcie drzew i krzewów i wyrównanie terenu pod budowę

Drzewa i krzewy porastające działkę będą utrudniać prowadzenie prac budowlanych. W ekstremalnych przypadkach mogą je nawet uniemożliwić. O ile krzewy możemy usunąć z parceli bez zgody władz, to już na wycięcie drzew potrzebne będzie stosowne zezwolenie. I trzeba się o nie zatroszczyć, jeśli nie chcemy płacić kary finansowej. Dopiero kiedy teren będzie czysty, możemy przystąpić do jego wyrównania.

Jak informuje specjalista z firmy RW-TECH, która specjalizuje się w robotach ziemnych – do wykonania niwelacji terenu niezbędne są maszyny budowlane – koparki, koparko-ładowarki, wywrotki. Zazwyczaj wyrównuje się grunt bezpośrednio pod planowanym budynkiem wraz z odpowiednim marginesem. Prowadzenie niwelacji na całej działce nie zawsze ma sens. Tego typu roboty ziemne niszczą górną warstwę gleby, co w przyszłości utrudni założenie ogrodu. Po wyrównaniu gruntu warto też zadbać o zorganizowanie miejsca na składowanie materiałów budowlanych.

Wykopy pod fundamenty

To już ostatni etap prac związanych z przygotowaniem działki pod budowę domu, a jednocześnie jeden z najważniejszych. Fachowcy muszą bowiem wykopać rowy o określonej szerokości i głębokości wzdłuż zarysu ścian zewnętrznych i wewnętrznych. Prawidłowość wykonania tej pracy jest niezwykle istotna. W przeciwnym razie ściany naszego domu szybko ulegną zawilgoceniu i zagrzybieniu, co będzie się wiązać z kosztownym remontem. Dlatego też tak ważne jest, by prace ziemne powierzyć doświadczonej firmie, która cieszy się dobrymi opiniami wśród swoich klientów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas