Materiał Partnera Jak prawidłowo ukształtować teren działki?

Jak prawidłowo ukształtować teren działki?

Nie ulega wątpliwości, że inwestor, kupując działkę, musi ją odpowiednio przygotować do tego, aby postawić na niej dom i wykonać przepiękny ogród. Niektórym jednak wykopy i prawidłowe ukształtowanie działki spędzają sen z powiek. Nic w tym dziwnego — prawidłowe wykonanie tych zadań wymaga nie tylko wiedzy, ale również precyzji. Co zatem zrobić? Czy zatrudnić fachowca?

Trzeba zacząć od pomysłu

Zanim rozpocznie się jakiekolwiek prace ziemne, należy w pierwszym kroku skupić się na pomyśle. To jak teren zostanie ukształtowany, wynika z wielu czynników – nie tylko z wizji jego nowego właściciela, ale również z zagospodarowania przestrzennego czy warunków, na jakie inwestor nie ma wpływu. Niemniej jednak, bez względu na to, jakie roboty będą wykonywane, należy uwzględnić je w projekcie zagospodarowania działki, który jest nieodłącznym elementem projektu budowlanego.

Jak prawidłowo podwyższyć grunt?

Osoby, którym zależy na podwyższeniu nabytego gruntu, nie powinny się martwić, że ich dom będzie stał na sztucznym nasypie. Przyglądając się architekturze krajobrazu, można zauważyć sporo takich nieruchomości. Dlaczego warto wykonać nasyp? Powodów jest wiele, jednak najistotniejszym jest z pewnością wysoki poziom wód gruntowych, które mogą zagrażać postawionym fundamentom, a co za tym idzie — całości konstrukcji. Rozwiązanie to pozwala nie wkopywać się w głąb terenu, a postawić fundamenty na gruncie i obsypać je dookoła, dzięki czemu ławy fundamentowe zostaną schowane.

Ekspert z firmy Usługi Koparko-Ładowarką Krzysztof Nieluda zapewnia, że dzięki wykonanemu nasypowi, na którym stoi budynek, jego właściciel może liczyć na lepsze nasłonecznienie pomieszczeń. Należy jednak pamiętać, że chcąc wykonać podwyższenie gruntu, trzeba mieć odpowiednie pozwolenia, dlatego warto to zaplanować jeszcze przed stworzeniem dokumentacji budowlanej, która będzie zatwierdzona przez określone organy.

Obniżenie terenu czy warto?

Jednym z rodzajów prac budowlanych jest także obniżenie terenu. Te prace, zupełnie inaczej niż podwyższenie, wykonuje się w razie wyższej konieczności. Wiele osób te prace ziemne wykonuje, jeżeli na działce nie można posadowić osobnego garażu. Decydują się wówczas na garaż podziemny, który jest uwzględniony w projekcie budowlanym.

Opracowanie:

Podziel się