Materiał Partnera Jak prawidłowo tapetować ściany? Prace przygotowawcze

Jak prawidłowo tapetować ściany? Prace przygotowawcze

Tapetowanie to pozornie łatwe zajęcie, które nie wymaga większych kwalifikacji i użycia profesjonalnego sprzętu. Czy położenie gotowej okładziny ściennej może sprawić jakiekolwiek problem? Niestety, mimo że teoria wydaje się banalna, praktyka pokazuje, że montaż tapety wcale nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać.

Tapetowanie – o tym pamiętaj!

Przed przystąpieniem do tapetowania trzeba przypomnieć sobie kilka podstawowych zasad. Po pierwsze, ściany nie mogą być zatłuszczone i brudne - aby tapeta dobrze przylegała do podłoża, ściany muszą być oczyszczone i suche. Względnie czyste miejsca można przemyć letnią wodą, zaś mocniej zabrudzone obszary wodą z szarym z mydłem lub dodatkiem płynu do mycia naczyń, który skutecznie usunie tłuste plamki.
Jeżeli istnieje możliwość, warto wynieść z pomieszczenia wszystkie meble. W ostateczności można pozbyć się tylko tych, które mają bezpośrednią styczność ze ścianą. Pozostałe elementy wyposażenia wnętrza ustawiamy pośrodku pokoju, aby mieć dostęp do ściany z każdej strony.

Jak zabezpieczyć podłogę?

Wiele osób zabezpiecza podłogę gazetą. To duży błąd. O wiele lepiej sprawdzi się folia malarska, którą można wyłożyć całą powierzchnię bez ryzyka, że zamoczy się lub sfrunie na boki.

Jak uzyskać najlepszy efekt tapetowania?

Aby tapeta przylegała do ściany równomiernie i nie odstawała przy wystających elementach, najlepiej zdemontować osłonki kontaktów i zatynkować wszystkie dziury i nierówności. Zasada jest prosta – im gładsze ściany, tym trwalszy efekt tapetowania. Okładzina położona na nierównym podłożu zacznie się szybko odklejać i marszczyć.

Żeby ułatwić sobie pracę, dobrze jest zdemontować osłonki kontaktów, a dziury i nierówności w ścianach lekko zatynkować lub zagipsować. Im gładsze będą ściany, tym lepiej będzie się trzymać tapeta i efekt wizualny będzie ładniejszy. Z tego względu warto pomyśleć o wygładzeniu ścian przed wykonaniem tapetowania. W tym celu warto wynająć sprawdzoną ekipę, taką jak M.I.G. Bud Rafał Śliwa, która zajmie się pracami remontowymi w sposób kompleksowy.

Montaż tapety – co zrobić ze starą tapetą?

Wiele osób decyduje się zostawić starą tapetę. To dość śmiała decyzja, zwłaszcza że nowa okładzina nie zawsze dobrze przylega do starej powierzchni. Zdarza się, że przy klejeniu warstwowym tworzą się bulwy, a obie tapety całkowicie odchodzą ze ścian. Najlepszym rozwiązaniem jest zerwanie starej tapety przy pomocy parownicy i szpachelki. Drugim, bardziej wymagającym sposobem, jest namaczanie tapety przy pomocy wody z mydłem i gąbki.

Po przeprowadzeniu wszystkich czynności ściana jest w pełni przygotowania do gruntowania i przeprowadzenia dalszych prac.

Opracowanie:

M.I.G. Bud Rafał Śliwa

Wiśniowa 19

  • tel. 792 092 889

Podziel się