Artykuł sponsorowany Jak prawidłowo rozmieścić punkty świetlne w domu?

Jak prawidłowo rozmieścić punkty świetlne w domu?

Oświetlenie we wnętrzu domu ma ogromny wpływ na komfort użytkowania tej przestrzeni. Dlatego podczas projektowania instalacji elektrycznej powinniśmy zwrócić uwagę na to, jak rozmieszczone są punkty świetlne. Główne kryterium to funkcjonalność, walory estetyczne – choć istotne – mają mniejsze znaczenie. W artykule radzimy, jak właściwie zaplanować punkty świetlne, a przy tym zaoszczędzić na energii elektrycznej.

Prawidłowy projekt elektroinstalacji

Instalacja elektryczna to jedna z trzech podstawowych instalacji niezbędnych w każdym budynku, niezależnie od jego charakteru. W zależności od zastosowanych rozwiązań technicznych może ona nie tylko zasilać urządzenia domowe, ale także służyć do podgrzewania ciepłej wody użytkowej czy wspomagać centralne ogrzewanie. Istotnym elementem elektroinstalacji jest oświetlenie. To ono gwarantuje pełną funkcjonalność oraz komfort pomieszczeń. Plan rozmieszczenia punktów świetlnych musi zostać ujęty w projekcie instalacji elektrycznej, czym zajmie się odpowiednia firma z branży elektroinstalatorstwa, na przykład firma Spinol Grzegorz Pluskota. Dobrze jest, gdy ci sami specjaliści odpowiedzialni są również za montaż oraz ewentualne naprawy instalacji elektrycznej w razie jej awarii.

Każde pomieszczenie domu będzie miało swoje zasady w zakresie tego, jak należy rozmieścić w nim oświetlenie. Zależy to przede wszystkim od jego przeznaczenia i to sposób użytkowania danej przestrzeni będzie określał to, jaki rodzaj oświetlenia – ogólne, kierunkowe, dekoracyjne – zostanie wykorzystany. W kuchni należy przede wszystkim dobrze oświetlić powierzchnie robocze. W tym celu najlepiej sprawdza się oświetlenie kierunkowe w formie świateł podszafkowych rozmieszczonych w odległościach około pół metra. W łazience obok głównej lampy sufitowej przydatne będą też dodatkowe punkty świetlne nad lustrem. Najczęściej wykorzystujemy tu lampy kinkietowe. W pokoju dziennym mamy więcej miejsca na dowolność. Centralny żyrandol warto uzupełnić innymi źródłami światła, które zwiększą funkcjonalność pomieszczenia. W sypialni natomiast doskonale sprawdzą się subtelne źródła światła, na przykład lampy nocne lub kinkietowe umieszczone nad łóżkiem.

Energooszczędne lampy LED

Oszczędzanie energii elektrycznej to korzystne posunięcie nie tylko ze względu na zmniejszenie kosztów, ale również ze względu na środowisko naturalne. Rozwiązaniem energooszczędnym, a do tego cieszącym się coraz większą popularnością są lampy LED. Zużywają one najmniej prądu spośród dostępnych na rynku źródeł. Z tego powodu, choć droższe, są bardziej opłacalne. Największe oszczędności nastąpią wtedy, gdy lampy LED zastąpią żarówki o największej mocy, gdzie oświetlenie wewnętrzne jest użytkowane przez długi czas. Wykorzystując je w pomieszczeniu, gdzie światło zapalamy rzadko, nie odczujemy różnicy w kosztach. Zaletą tego rozwiązania będzie także długa żywotność, która jest dwadzieścia pięć razy dłuższa od żywotności tradycyjnej żarówki. Łatwo tez możemy zauważyć, kiedy zbliża się przepalenie, lampy LED tracą bowiem intensywność stopniowo.

Na koniec warto wspomnieć o osprzęcie elektrotechnicznym, który wspomaga oszczędzanie energii elektrycznej. Wyłączniki czasowe, czujniki ruchu czy zdalnie sterowane wyłączniki oraz ściemniacze pozwalają uniknąć pozostawieniu niepotrzebnego oświetlenia, co jest najskuteczniejszym sposobem zmniejszenia kosztów prądu w naszym domu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas