Artykuł sponsorowany Jak powstaje i gdzie stosuje się stal?

Jak powstaje i gdzie stosuje się stal?

Stal jest jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych zarówno w dziedzinach przemysłowych (np. górnictwo, budownictwo), jak przedmiotach codziennego użytku. Powstaje ze stopu żelaza i węgla z domieszkami innych pierwiastków. Dzięki temu może uzyskiwać właściwości nierdzewne, kwasoodporne lub ognioodporne. Cechuje się przede wszystkim dużą wytrzymałością oraz podatnością na obróbkę plastyczną.

Proces powstawania stali

Mianem stali określa się stop żelaza z węglem (nie przekracza na ogół 2,11% zawartości), który poddaje się obróbce cieplnej oraz plastycznej. Im większa jest zawartość węgla w mieszance, tym twardszy będzie końcowy materiał. Sama produkcja stali rozpoczyna się od umieszczenia w spiekalni rud żelaza, następnie ich mieszanka z dodatkiem węgla oraz innych pierwiastków zostaje przetopiona na płynną substancję – surówkę. Wsad przedmuchiwany jest tlenem mającym ponad 1000 stopni Celsjusza. Ten etap nazywa się procesem konwektorowym, którego wynik stanowi stop stali. Konkretne wyroby powstają poprzez odlewanie oraz obróbkę plastyczną. W ten właśnie sposób można uzyskać na przykład okrągłe pręty, rury, profile zamknięte oraz otwarte, blachy. Takie elementy wykorzystuje w swojej działalności firma produkcyjna Lenax, mająca swoją siedzibę w Wilkowie i specjalizująca się w konstrukcjach, a także wyrobach ze stali.

Właściwości stali

Konkretne parametry wyrobów stalowych są uzależnione od składu stopu, który został wykorzystany. Niemniej jednak można wyróżnić podstawowe właściwości, które będą mniej lub bardziej powtarzalne przy różnych gatunkach. Z pewnością będzie to duża wytrzymałość na rozciąganie oraz ściskanie, co przekłada się na zapobieganie nadmiernym odkształceniom. Dodatkowo ten rodzaj metalu przejawia podatność na obróbkę plastyczną oraz cieplną, a także skutecznie przewodzi ciepło i prąd. Niestety stal sama w sobie nie jest odporna na korozję, dlatego stosuje się różne domieszki pierwiastków lub zabezpiecza odpowiednimi preparatami na przykład w procesie galwanizowania, jak i ocynkowania. Stale stopowe mogą jednak wykazywać właściwości nierdzewne, kwasoodporne, ognioodporne.

Zastosowanie stali

Ze względu na swoje właściwości materiał stosuje się bardzo szeroko w dziedzinie budownictwa. Najczęściej wykonuje się z niego różne profile i konstrukcje wykorzystywane do budowy hal oraz wiat o różnym przeznaczeniu. Ponadto stal stanowi idealny surowiec do produkcji elementów maszyn lub całych urządzeń, szczególnie dla górnictwa oraz budownictwa tunelowego. Ciężki sprzęt, taki jak żurawie, dźwigi, koparki, spychacze wykonywany jest właśnie z wysokiej jakości stopów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas