Materiał Partnera Jak powstają profile zimnogięte?

Jak powstają profile zimnogięte?

Profilami nazywamy elementy konstrukcyjne, które wyróżnia znaczna długość i charakterystyczny przekrój poprzeczny. Obecnie coraz częściej stosowaną alternatywą dla tradycyjnych kształtowników otwartych są profile zamknięte, które znakomicie sprawdzają się jako budulec rozmaitych konstrukcji architektonicznych. Na rynku dostępne są profile zamknięte gorącowalcowane oraz zimnogięte. Czym charakteryzuje się i jak powstaje ta ostatnia grupa wyrobów?

Produkcja profili – gięcie stali na zimno

Gięcie na zimno to jedna z metod obróbki plastycznej, której poddaje się różne materiały. W przypadku profili zamkniętych dotyczy to najczęściej stali – w tym celu wykorzystuje się jej różne gatunki o przeznaczeniu konstrukcyjnym. Celem gięcia jest trwałe odkształcenie materiału i nadanie mu pożądanych krzywizn. Odbywa się to przy użyciu specjalistycznych maszyn oraz przy udziale ogromnej siły i precyzji, w temperaturze otoczenia. Wykorzystywane w tym celu prasy i walce pozwalają na rozciąganie i ściskanie stali, odpowiednio wyginając i zwijając ją. W rezultacie otrzymuje się mocne i sztywne profile zamknięte.

Warto przy tym zaznaczyć, że w przeciwieństwie do obróbki wykorzystującej wysoką temperaturę walcowania stali, gięcie na zimno nie ingeruje w wewnętrzną strukturę wyrobów, a także pozwala na uzyskanie niezwykle estetycznego ich wyglądu. - Zauważa specjalista reprezentujący Spółkę Lebal, która posiada w swojej ofercie profile zimnogięte, jak i gorącowalcowane, a także inne wyroby hutnicze, takie jak rury okrągłe. - Dzięki temu gotowe profile mają szeroki wachlarz zastosowań we współczesnej branży budowlanej i architektonicznej.

Warto przy tym zwrócić uwagę na jakość produkowanych przy pomocy gięcia stali na zimno profili, która powinna być potwierdzona przez normę EN 10219.

Czym charakteryzują się i do czego służą profile zimnogięte?

Gięcie stali na zimno pozwala na uzyskanie sztywnych i stosunkowo lekkich profili o korzystnym kształcie. Wszystko to sprawia, że tego typu wyroby doskonale nadają się do stosowania w szeroko pojętym budownictwie, przyspieszając stawianie konstrukcji, które mogą charakteryzować się nawet znaczną rozpiętością. Warto przy tym zaznaczyć, że profile zimnogięte są cenione nie tylko ze względu na swoje walory użytkowe, ale także estetyczne. Wymienione zalety profili zimnogiętych doskonale sprawdzają się w niezwykle popularnej obecnie technologii budowy wielkopowierzchniowych hal stalowych, które mogą mieć różne przeznaczenie, np. przemysłowe, gospodarcze czy usługowe. Hale stalowe służą m.in. jako hale produkcyjne, magazyny czy centra logistyczne. Oprócz budownictwa, profile zimnogięte wykorzystuje się również w innych gałęziach przemysłu, np. w branży maszynowej, wydobywczej czy nawet meblarskiej.

Podziel się