Artykuł sponsorowany Jak powstają płyty granitowe?

Jak powstają płyty granitowe?

Kamień naturalny jest materiałem powstałym w wyniku różnych procesów geologicznych od zastygania poddawanej wysokiemu ciśnieniu lawy przez odkładanie się warstw osadów mineralnych ściskanych kolejnymi pokładami skał aż po długotrwałe reakcje chemiczne. Z uwagi na jego cechy używa się go powszechnie jako surowca budowlanego i wykończeniowego. Do tego, by można go wykorzystać, trzeba jednak uzyskać odpowiednich rozmiarów płyty.

Jak wydobywa się kamień naturalny?

Wydobycie kamieni naturalnych jest prowadzone w kamieniołomach. Zanim surowiec trafi do wybranego zakładu kamieniarskiego, musi jednak przebyć długą drogę i być poddany licznym operacjom obróbkowym. Pierwszą z nich będzie samo pozyskanie bloku, przy którym technologię dobiera się do odmiany kamienia. W przypadku skał magmowych głębinowych takich jak granity najczęściej sposobem na otrzymanie bloków foremnych jest metoda strzelnicza. Skały węglanowe np. marmury są z reguły dzielone na bloki za pomocą pił linowych, rozłupiarek hydraulicznych lub wrębiarek łańcuchowych. Skały osadowe, których przykładem mogą być piaskowce, urabia się zazwyczaj rozłupiarkami hydraulicznymi lub diamentowymi piłami linowymi, a niekiedy także strumieniem wody ze ścierniwem. Bloki wymagają jednak dalszego przetworzenia.

Jak powstają płyty z kamienia na naturalnego?

Bloki kamienia naturalnego muszą zostać podzielone na płyty surowe, polerowane albo wzmocnione, mające z jednej strony specjalną siatkę. Tnie się je podczas tzw. obróbki trakowej, w której wyniku można otrzymać płyty surowe o różnej grubości. Mają one nieregularny obrys, będący pochodną geometrii przecieranego bloku, a także fakturę narzędziową, czyli pozostałości obróbki kształtowo-rozmiarowej. Urządzeniami służącymi do cięcia bloków na płyty mogą być traki wahadłowe lub linowe. Dla nadania płytom pożądanych kształtów wykorzystuje się m.in. piły tarczowe, pomocne także przy produkcji pasków, a więc elementów o mniejszych rozmiarach. W przypadku cięć krzywoliniowych zastosowanie znajdują piły linowe i obrabiarki CNC. Przygotowanie płyty do bezpośredniego wykorzystania np. w Zachodniopomorskim Centrum Granitu wymaga dodatkowej obróbki fakturalnej, a więc np. najpopularniejszego szlifowania lub polerowania, lecz także płomieniowania czy groszkowania.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas