Materiał Partnera Jak powinna przebiegać niwelacja terenu?

Jak powinna przebiegać niwelacja terenu?

Jednym z pierwszych działań, jakie podejmowane są podczas realizacji inwestycji budowlanej, jest niwelacja terenu. Przeprowadzana jest ona między innymi na potrzeby budowy dróg czy torów kolejowych, jest niezbędna podczas konstrukcji obiektów przemysłowych takich jak hale przemysłowe czy magazynowe oraz budynków mieszkalnych. Jej celem jest wyrównanie terenu.

Czym jest niwelacja terenu?

Mówiąc krótko, niwelacja terenu to nic innego jak wyrównanie działki oraz wyprofilowanie jej na potrzeby kolejnych prac. Polega ona przede wszystkim na przemieszczeniu mas ziemnych w taki sposób, aby zasypać zagłębienia – jeśli zostanie wykonana poprawnie, otrzymamy w efekcie równą działkę. Wyrównanie terenu to etap niezbędny w inwestycjach związanych z budowaniem lotniska, mostu, wiaduktu czy wszelkich obiektów budownictwa drogowego oraz kolejowego. W ich przypadku równy teren to czynnik niezbędny dla bezpiecznego i prawidłowego funkcjonowania tych elementów infrastruktury komunikacyjnej. Ponadto niwelacja terenu przeprowadzana jest w celu uporządkowania działki pod budowę domu z ogrodem.

Do wyrównania terenu konieczne jest zastosowanie specjalistycznego sprzętu geodezyjnego, jakim jest niwelator. Przy jego pomocy możliwe będzie wskazanie miejsc, w których ziemi brakuje lub jest jej za dużo. Właściwa niwelacja terenu, po ustaleniu, gdzie masy ziemi powinny zostać przemieszczone, zostaje wykonana przy użyciu maszyn budowlanych takich jak koparki oraz minikoparki. Najlepiej zatem zadanie to powierzyć specjalistom, którzy mają w tym zakresie odpowiednią wiedzę i doświadczenie.

Niwelacja terenu z minikoparką

Jak już wspomnieliśmy, narzędziem niezbędnym do skutecznego wyrównania terenu może być między innymi minikoparka. Dzięki kompaktowym rozmiarom sprawdza się w pracach ziemnych na niewielkim terenie, gdzie ciężki sprzęt budowlany nie jest w stanie się poruszać. Zapewnia przy tym dużą dokładność wykonywanych działań. Wynajem minikoparki to łatwo dostępna usługa, warto zatem sięgnąć po nią podczas niwelacji terenu naszej działki. Zdecydowanie usprawni to dalsze prace związane z wykopami fundamentów czy pod niezbędne przyłącza, do czego również może zostać wykorzystana minikoparka.

Mnogość zastosowań tych maszyn wiąże się ze wspomnianą już ich dostępnością. Oznacza to, że niezależnie od tego, gdzie mieszkamy, bez trudu znajdziemy firmę prowadzącą usługi minikoparką. W okolicy Szczecina, Stargardu, Gryfina, Wapnicy oraz innych pobliskich miejscowości tym właśnie zajmuje się ta firma.  Angażując specjalistów do przeprowadzenia niwelacji, zyskujemy pewność, że prace zostaną przeprowadzone poprawnie i zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Wykwalifikowany operator minikoparki, jakiego zapewnia firma, zadba, aby prace przebiegały nie tylko szybko, ale i bezpiecznie. Zawsze też przed rozpoczęciem robót ziemnych możemy skonsultować swoje plany u ustalić, jakie rozwiązania dla danej inwestycji będą najlepsze.

Opracowanie:

Podziel się