Materiał Partnera Jak powinien wyglądać remont domu?

Jak powinien wyglądać remont domu?

Każdy remont domu powinien być bardzo dobrze zaplanowany. Rozpoczęcie prac remontowych bez rozważenia ich kolejnych etapów oraz opracowania harmonogramu jest ryzykowne. Takie czynności jak budowa nowych ścianek działowych, wymiana okien, montaż drzwi wewnętrznych, malowanie ścian, ułożenie glazury lub wykończenie podłogi wymagają odpowiedniego rozplanowania i ułożenia w prawidłowej kolejności.

Remont domu – czy musi być nieprzyjemny?

Remont wiąże się z poświęceniem czasu i pieniędzy. Dlatego dobrym pomysłem jest jego podział na etapy, i tym samym, rozłożenie w czasie. Dzięki temu można finansować prace ze środków bieżących, bez konieczności brania kredytu. Straszna jest jednak wizja rozgrzebania, chaosu, trwającego nawet kilka albo kilkanaście miesięcy. 

Warto mieć na uwadze, że roboty remontowe prowadzone stopniowo, czyli w odstępach czasu, nie wymuszają na mieszkańcach czasowego opuszczenia lokum razem ze wszystkimi rzeczami. W przypadku remontu kapitalnego może być to konieczne. 

Jeśli wybierzemy remont kapitalny, możemy liczyć na większe zmiany w budynku oraz jego modernizację. Jest to rozwiązanie zdecydowanie bardziej profesjonalne, pozwalające na zaangażowanie zminimalizowanej ilości firm wykonawczych. Warto też pamiętać, że spore, jednorazowe zakupy potrzebnych produktów, często mogą być powodem do otrzymania korzystnego rabatu w miejscu sprzedaży.

Remont – naprawa czy wymiana?

Inwestorom ciężko jest podjąć decyzję o naprawie lub całkowitej wymianie w czasie remontu. Należy pamiętać, że każda naprawa poważnej usterki powinna być ostatecznością. Kiedy przecieka dach, okna są nieszczelne, rynna jest przedziurawiona, istnieje możliwość sprawnej i taniej naprawy, jednak w przyszłości wymiana będzie niezbędna. 

Doraźna naprawa jest odpowiednim rozwiązaniem, jeśli dotyczy niewielkiej usterki, która negatywnie wpływa na efekt wizualny i nie ma znaczenia dla funkcjonalności. Do takich uszkodzeń można zaliczyć: małe odspojenia tynku, rysy, plamy na ścianie, niedomykające się drzwi, niewielkie dziurki w posadzce. Chociaż działania prowizoryczne są oszczędnym i czasem nawet wytrzymałym rozwiązaniem, to często są również szkodliwe.

Kapitalny remont domu – jak się za niego zabrać?

Pierwszym etapem prac remontowych jest oczywiście rozłożenie ich kolejności w czasie. Jeżeli konieczne jest np. ocieplanie ścian zewnętrznych, naprawa dachu lub remont izolacji fundamentów, to najlepiej rozpocząć nad nimi pracę w czasie ciepłych i suchych miesięcy. Natomiast jesienią i zimą można się zająć wnętrzem naszego lokum. Na początku warto zacząć od najpoważniejszych prac, często wiążących się z ingerencją w konstrukcję budynku.

Nie zawsze mamy czas na wcześniejsze rozplanowanie prac remontowych. Bywają sytuacje, kiedy jesteśmy zaskoczeni jakąś nagłą awarią, która wystąpi w obrębie budynku i niestety, trzeba będzie reagować natychmiastowo.

Remont zaplanowany, czy nie, wymaga współpracy z solidnymi fachowcami. Dlatego warto skontaktować się z firmą Rekris Krzysztof Książek, z siedzibą w Katowicach.

Opracowanie:

Rekris Krzysztof Książek

Katowice , Wiosny Ludów 31 lok. 48

Podziel się