Artykuł sponsorowany Jak posprzątać dom po pożarze?

Jak posprzątać dom po pożarze?

W wyniku pożaru dom jest nie tylko pełen nadpalonych przedmiotów, ale też całkowicie przesiąknięty wodą. Woda używana do gaszenia ognia wnika w ściany i podłogi, przez co niemożliwe jest doprowadzenie ich do porządku. Zanim przystąpi się do remontowania, ważne jest, by dokładnie osuszyć budynek i usunąć zapach spalenizny. Jakie czynności należy wykonać przed zamówieniem ekipy budowlanej i kto zajmie się ich kompleksowym wykonaniem?

Usuniecie spalonych elementów

Pierwszym etapem sprzątania po pożarze jest pozbycie się wszystkich nadpalonych przedmiotów. Dotyczy to nie tylko wyposażenia, ale także drzwi oraz elementów instalacyjnych, które uległy chociażby częściowemu spaleniu. Pozostawienie w ścianach kabli, których izolacja została stopiona, może prowadzić do niebezpiecznych wypadków nawet wtedy, kiedy instalacja wydaje się sprawna. Konieczne jest skontrolowanie instalacji przez profesjonalistów. Niestety, pozbycie się spalonych elementów to dopiero początek tego, co czeka właściciela domu. Budynek jest nie tylko przesiąknięty dymem i ubrudzony sadzą. Ogromny problem  stanowi woda, która była wykorzystywana do ugaszenia ognia.

Osuszenie budynku

Usunięcie tynku i posadzki nie wystarczy, żeby osuszyć budynek. Konieczna jest interwencja profesjonalnej firmy, która zajmie się mechanicznym osuszeniem wszystkich elementów konstrukcyjnych. Jeśli woda zebrała się w na parterze lub w piwnicy, konieczne jest jej wypompowanie. Do gaszenia pożaru używa się tysiące litrów wody, a ilość ta sprawia, że proces naturalnego osuszania budynku jest długotrwały, a czasami wręcz niemożliwy.

Etapy osuszania domu:

  1. Wstępne oględziny i ocena stanu budynku.
  2. Wypompowanie wody z zalanych pomieszczeń.
  3. Dobranie odpowiedniego sposobu osuszania (osuszacze kondensacyjne, adsorpcyjne, mikrofalowe oraz płyty na  podczerwień i dmuchawy).
  4. Osuszanie wszystkich pomieszczeń.
  5. Kontrola budynku pod kątem prawidłowego osuszenia.

Usunięcie zapachu spalenizny

Kiedy już budynek zostanie dokładnie osuszony, pozostaje do rozwiązania jeszcze jeden problem – nieprzyjemny zapach spalenizny. Niestety, może on utrzymywać się przez wiele tygodni, nawet po wyremontowaniu domu. Wżera się głęboko w konstrukcję budynku. Skutecznym sposobem na eliminowanie zapachów jest zastosowanie ozonowania i neutralizatorów. Firmą zajmującą się osuszaniem i usuwaniem zapachów po pożarze jest między innymi Krakowski, której siedziba znajduje się w Warszawie. W wyniku pożaru może pojawić się nie tylko smród spalenizny, ale także stęchlizny, jeśli budynek nie został odpowiednio szybko osuszony.  

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas