Materiał Partnera Jak poprawnie wykonać ogrzewanie podłogowe?

Jak poprawnie wykonać ogrzewanie podłogowe?

System ogrzewania podłogowego jest w ostatnich latach coraz popularniejszy. Aby cieszyć się ciepłą podłogą w domu, należy przestrzegać kilku zasad na etapie projektowania i montażu instalacji. Najlepiej jeśli projekt instalacji ogrzewania podłogowego zostanie zaplanowany na etapie projektowania domu. Jak powinien wyglądać poprawny montaż tej instalacji?

Sposoby układania ogrzewania podłogowego

Doświadczeni pracownicy firm zajmujących się wykonywaniem ogrzewania podłogowego wiedzą, że poprawne ułożenie rur ogrzewania podłogowego i odpowiednie wykonanie wylewki, to elementy, na które trzeba zwrócić uwagę podczas montażu. Każda pętla powinna być wykonana z jednego odcinka rury, który układa się spiralnie, by uzyskać równomierny rozkład temperatury na powierzchni. Pętla nie powinna być dłuższa niż 150 m, żeby nie stwarzała dużego oporu hydraulicznego. Rury należy prowadzić tworząc spirale, w których w kolejnych rzędach znajduje się na przemian odcinek zasilający i powrotny. Możliwe jest też ułożenie rur w wężownice. Sposób jest prostszy, ale podłoga nie rozgrzewa się równomiernie. Rury podłącza się do rozdzielaczy – belek z przyłączami. Liczba przyłączy musi odpowiadać liczbie pętli ogrzewania. Rozdzielacze instaluje się zawsze dwa – zasilający i powrotny. Pierwszym woda dopływa z kotłowni, drugim – jest do niej odprowadzana. Mocuje się je do ściany w centralnej części domu. Podczas napełniania instalacji trzeba ją odpowietrzać, dlatego do rozdzielaczy podłącza się odpowietrzniki. Układanie rury zaczyna się od zamocowania jednego jej końca do rozdzielacza zasilającego,  następnie prowadzi się ją zgodnie z projektem. Rury nie można zbyt mocno wyginać. Trzeba sprawdzić, jaki minimalny promień gięcia dopuszcza producent. Gdy rury są już ułożone, zamocowane i podłączone do rozdzielaczy, napełnia się je wodą, odpowietrza i przeprowadza próbę szczelności instalacji. Gdy ma się pewność, że instalacja jest szczelna, można rozpocząć układanie podkładu podłogowego.

Zalety ogrzewania podłogowego

Podstawową korzyścią posiadania ogrzewania podłogowego jest równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu oraz oszczędność energii. Ponadto ogrzewanie takie charakteryzuje się trwałością i niezawodnością. Gwarantuje również swobodę aranżacji wnętrza pomieszczeń, ma też olbrzymie walory estetyczne podlegające na całkowitym ukryciu instalacji.

Prawidłowe rozprowadzenie instalacji podłogowej to zadanie, podczas którego wykonawcy często popełniają proste błędy. Dlatego warto wybrać profesjonalną firmę, która ogrzewanie wykona dobrze, bo od tego co pod spodem, zależy trwałość i uroda tego, co na wierzchu.

Opracowanie:

Niedźwiedź Mateusz Niedźwiedź

Leszno , Drzymały 19

  • tel. 661 217 637

Podziel się